FIRAT’TAN CAN SUYU

Bölgenin teknoloji merkezi Fırat Teknokent bünyesinde yapımı tamamlanan “FAB Fırat Prototipleme” (FABLAB) atölyesinin açılışına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, “Teknokentte üretilen ürünler FAB Fırat Prototipleme Atölyesinde can bulacak” dedi.

FIRAT’TAN CAN SUYU

Bölgenin teknoloji merkezi Fırat Teknokent bünyesinde yapımı tamamlanan “FAB Fırat Prototipleme” (FABLAB) atölyesinin açılışına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, “Teknokentte üretilen ürünler FAB Fırat Prototipleme Atölyesinde can bulacak” dedi.

25 Ekim 2019 Cuma 08:54
FIRAT’TAN CAN SUYU

Fırat Kalkınma Ajansının (FKA) desteğiyle yapımı tamamlanan 'FAB Fırat Prototipleme' (FABLAB) atölyesi Fırat Teknokent bünyesinde açıldı. Atölyenin açılışıyla ilgili "FABLAB ile Teknogirişimciler Hızlanıyor" projesi kapsamında düzenlenen programa Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez katıldı. Teknokentin tanıtımı ile ilgili sinevizyon gösterimini izleyen Bakan Yardımcısı Dönmez, daha sonra birim ve firmaları gezdi. Türkiye için sıçrama ve atlama zamanı geldiğini, gelişmiş ülkelerle rekabet edebilecek ürünler ile girişimciler ortaya çıkaracaklarını söyleyen Dönmez aynı zamanda, FABLAB ile teknokentte üretilen ürünlerin oksijene çıkacağını ve sonraki aşamada bu çabaya OSB’lerin de katkısıyla ticari bir boyut kazanacağını ifade etti.

“KAYGIMIZ TİCARİ DEĞER”
Teknokentlere verdikleri önemin büyük olduğunu söyleyen Bakan Yardımcısı Dönmez, “Türkiye'nin katma değerli üretimi için ülkenin orta gelir tuzağından çıkabilmesi için teknokentlerde bilim, ticari değeri olan ürünlerin üretilmesi önemli. Dolayısıyla bu da o çabalardan biri. İnşallah, bu Teknokent'te üretilen ürünler de daha sonra açtığımız FAB Fırat Prototipleme atölyesinde biraz daha can bulacak” diye konuştu.

OSB DE SÜRECE DÂHİL
İlerleyen süreçlerden de bahseden Dönmez, “Ondan sonra bir OSB ile beraber biraz daha ilerleyecek ve ticarileşecek. İnşallah, bundan sonra da buralardan da güzel hikayeler de çıkacak. Bizim gerçekten artık teknoloji üretmemiz lazım. Bugüne kadar geldiğimiz nokta çok önemli. Orada da umutsuzluğa kapılmamak lazım. Bundan sonrasında Türkiye için sıçrama ve atlama zamanı” şeklinde konuştu. Türkiye’nin gelişmiş ülkelerle rekabet edeceği kora kor küresel ölçekli ürünler ve girişimciler ortaya çıkaracaklarını söyleyen Dönmez, “Bir taraftan bir harekat devam ederken bir taraftan burada Teknopark açılışında bulunuyoruz. Gündemimizde Türkiye'nin ekonomisi ve sanayisi var. Zaten bu harekat da gösteriyor ki güçlü olmamız lazım. Güçlü olduğumuzu da gösteriyoruz. Bizim için buraya gelmek önemli” dedi.

FAZ DEĞİŞİMİ

Fırat Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Erhan Akın da, “Girişimcilik fazı değişiyor. Yani, girişimciliğin desteklenmesi fazı da değişiyor. Artık nasıl açık kaynak kodlu yazılımlar çok yaygın bir halde kullanılıyorsa bunun gibi açık kaynak kullanımına hazır laboratuvarların kullanımı, bu laboratuvarların kütüphane gibi kullanımına dair çalışmalar da dünyada hız kazanıyor. Bizde bunlardan bir tanesini Elazığ’da gerçekleştirmiş olmanın kıvancı içerisindeyiz. Bunu şehrimizin hizmetine sunmaktan, üniversitemizin hizmetine sunmaktan mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı.
 

GÜNDEM ÜRETİM DEVRİMİ
Endüstri alanında ülke olarak Türkiye’nin önemli bir güce sahip olduğunu belirten Vali Vekili Erkan Kaçmaz ise, “Endüstri 4.0'ın konuşulduğu, dördüncü sanayi devriminin konuşulmaktan öte artık hayat geçirildiği günümüzde artık bizlerin de ülke olarak bunu ziyadesiyle gereklilikleri ile ortaya koyup bu işi artık ifa eden ülkelerden biri olmak zorundayız. Bunu da ziyadesiyle ortaya koyacak güce sahibiz. Bu güzellikler de bunun göstergesi zaten. İnşallah, bu gayretler ve çabalar hepsi nihayetlenecek" diye konuştu. Kurdele kesilerek yapılan açılışa Bakan Yardımcısı Dönmez'in ve Vali Vekili Erkan Kaçmaz’ın yanı sıra, Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Güder, FKA Genel Müdürü Barış Yeniçeri, Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Cebeci, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.