banner110

DÜNYA DEVİ BOSCH AR-GE İLE BÜYÜYOR

Ar-Ge’ye verdiği önemi bu konuya ayırdığı dev bütçeyle gösteren dünya teknoloji liderlerinden Bosch, alanındaki yetkin insan kaynağıyla yenilikçi ürünler üreterek sektördeki konumunu sağlamlaştırıyor.

DÜNYA DEVİ BOSCH AR-GE İLE BÜYÜYOR

Ar-Ge’ye verdiği önemi bu konuya ayırdığı dev bütçeyle gösteren dünya teknoloji liderlerinden Bosch, alanındaki yetkin insan kaynağıyla yenilikçi ürünler üreterek sektördeki konumunu sağlamlaştırıyor.

13 Ekim 2017 Cuma 14:35
DÜNYA DEVİ BOSCH AR-GE İLE BÜYÜYOR

YENİLİKÇİ KÜLTÜR

Günlük hayatın bir parçası haline gelen yeniliklerde imzası bulunan dünya teknoloji devlerinden Bosch, gelecek için fikir üretmeye devam ediyor. Ar-Ge Merkeziyle sürekli gelişen bir kimliğe sahip olan Bosch, temel araştırma, uygulamalı araştırma ve deneysel geliştirme faaliyetleri yürütüyor. Tasarımdan simülasyona, deneyden validasyona, uygulamasından seri üretim aşamasına kadar tüm süreçleri yürüten Bosch Grubu, geçen yıl Ar-Ge’ye global çapta 7 milyar avro bütçe ayırdı. Sanayi Gazetesine konuşan Bosch Dizel Sistemleri Ar-Ge Merkezi Direktörü Adil Okumuşoğlu, Ar-Ge merkezlerinin şirketler içerisinde kurulmasıyla şirketler için en önemli kaynaklardan birisi olan nitelikli personel istihdamında, şirket içindeki bilgi birimi seviyesinde ve patent başvurularında artış yaşandığını söyledi.

REKABET AVANTAJI

Ülkelerin ve şirketlerin gelişmişlik seviyelerinin, yaptıkları Ar-Ge çalışmaları ile değerlendirildiğini belirten Okumuşoğlu, “Son yıllarda ülkemizdeki Ar-Ge faaliyetlerine sağlanan olanaklar ve yaşanan olumlu gelişmeler Türkiye’yi uluslararası arenada biraz daha öne taşıdı. Ancak daha iyi seviyelere gelmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Ar-Ge merkezlerinin şirketler içerisinde kurulması ile şirketler için en önemli kaynaklardan birisi olan nitelikli personel istihdamında, şirket içindeki bilgi birimi seviyesinde ve patent başvurularında artış gözlemliyoruz. Bu gelişmelere paralel olarak ulusal kamu destekli (TÜBİTAK) proje başvurularında da artış olduğunu söyleyebiliriz. Yurtdışından yeni yüksek katma değeri olan ve Ar-Ge içerikleri üst seviyede projelerin yurt içinde geliştirilmesi olanağı sağlanmıştır. Ar-Ge merkezleri şirketlere gelir sağladığı için rekabet avantajı da yaratmaktadır” dedi.

7 MİLYAR AVRO BÜTÇE

Okumuşoğlu, şirketlerde Ar-Ge projeleri sonrasında elde edilen ürünlerin, genelde yüksek katma değerli ürünler olarak ortaya çıktığını söyledi. Bu ürünlerin sadece yurt içinde değil yurt dışındaki pazarlara da hitap edecek özelliklerde olduğuna dikkat çeken Okumuşoğlu, “Hatta bazı ürünler yurt dışı pazarlar için özel olarak tasarlanıyor ve geliştiriliyor. Şirket içindeki Ar-Ge çalışmaları arttıkça ihracat rakamlarında da artış gözleniyor. OECD ülkelerindeki GSYİH’nin Ar-Ge harcamaları oranı yüzde 3 seviyesinde iken ülkemizde bu oran yüzde 1 seviyesine ancak ulaşabiliyor. Biz Bosch Grubu olarak geçen yıl Ar-Ge’ye 7 milyar avro bütçe ayırdık ve bu da ciromuzun yaklaşık yüzde 10’una denk geliyor” diye konuştu.

ULUSLARARASI DESTEK

Bosch olarak Bursa’da 1990 yılından itibaren Ar-Ge faaliyetleri sürdürdüklerini anlatan Okumuşoğlu, “2009 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge faaliyetleri uygun bulunarak Ar-Ge Merkezi sertifikasını aldık. İlk yıllarda Bosch Global içindeki birçok önemli geliştirme projesine katkı sağlarken, günümüzde geliştirme sorumluluğu alıyoruz. Bugün uluslararası çapta Bosch lokasyonlarına geliştirme faaliyetlerine de destek veren konuma geldik. Son yıllarda artan TÜBİTAK projelerimizle birlikte üniversite-sanayi iş birliğine daha fazla ağırlık verdik. Şu ana kadar 7 üniversite ve 15 akademisyen ile çeşitli projelerde iş birliği sağladık. Önümüzdeki yıllarda bu çalışmalarımızı ortak sertifika programları ile daha da artıracağız. Üniversiteler Ar-Ge merkezlerinin ve sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda programlarını yapılandırmalı. Üniversite içindeki laboratuvar alt yapılarının da buna bağlı olarak geliştirilmeye ihtiyacı var. Özellikle üniversiteler çalışma konularını belirleyerek merkezi laboratuvarın kurulması ile işbirliğinin artmasında önemli rol oynayacaktır” değerlendirmesini yaptı.

15 MİLYON AVROLUK YATIRIM

Bosch Dizel Sistemleri Ar-Ge Merkezi Direktörü Adil Okumuşoğlu, Ar-Ge merkezleriyle ilgili şu bilgileri verdi: “Rakamlarla ifade edersek 2009 yılında Ar-Ge Merkezimizde çalışan tam zamanlı personel sayısı 92 iken 2016 yılsonu itibarıyla 132’ye çıktı. Patent başvuru sayımız yıllık ortalama 2-3 iken, 2015 yılında Türkiye Patent Enstitüsüne 38 adet patent başvurusunda bulunduk. Son 10 yılda Ar-Ge laboratuvarımıza 15 milyon avroluk yatırım gerçekleştirdik. Ar-Ge Merkezinin kurulmasıyla birlikte, Bosch Global’in yapacağı yatırımların ülkemize çekilmesinde önemli katkılar sağladık. Sonuç olarak, Ar-Ge konusundaki yetkin insan kaynağımızı daha da geliştirmeye ve gerekli altyapıyı kurmaya odaklandık.”

Anahtar Kelimeler:
BoschAdil Okumuşoğlu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.