COVİD-19'A KARŞI "YAŞAM" HAMLESİ

Türkiye’nin en başarılı TGB’leri arasında yer alan yaşam bilimleri merkezi Ankara Üniversitesi Teknokent (ANKÜTEK), Covid-19’la mücadelede ileri teknolojili çözümcü firmalarıyla fark yaratıyor. Tanı takip sistemlerinden UVC dezenfektasyon sistemlerine kadar Kovid kovucu birçok teknolojiye imza atan firmaların ürünleri, şu sıralar sağlık kuruluşlarında memnuniyetle kullanılıyor.

COVİD-19'A KARŞI "YAŞAM" HAMLESİ

Türkiye’nin en başarılı TGB’leri arasında yer alan yaşam bilimleri merkezi Ankara Üniversitesi Teknokent (ANKÜTEK), Covid-19’la mücadelede ileri teknolojili çözümcü firmalarıyla fark yaratıyor. Tanı takip sistemlerinden UVC dezenfektasyon sistemlerine kadar Kovid kovucu birçok teknolojiye imza atan firmaların ürünleri, şu sıralar sağlık kuruluşlarında memnuniyetle kullanılıyor.

18 Mayıs 2020 Pazartesi 09:43
COVİD-19'A KARŞI "YAŞAM" HAMLESİ

HABER: F. TUĞÇE SAĞDIÇ

   

YAŞAM VEREN TEKNOKENT

Cumhuriyetin ilk akademisi olan Ankara Üniversitesi’nin köklü akademik birikimleriyle yolunu aydınlatan, yaşam bilimleri çizgisinde geliştirdiği vizyonuyla hayatları değiştirecek teknolojiler üreten ve başarılı firmalarıyla göğüsleri kabartan Ankara Üniversitesi Teknokent (ANKÜTEK), Koronavirüs (Covid-19) ile soluksuz mücadele ediyor. Bünyesindeki 9 başarılı firmasıyla salgına karşı önleyici inovasyonlar ortaya koyan teknokentte; milli tanı kitleri, Covid tespiti yapan termal kameralar, antiviral bağışıklık güçlendiriciler ve takip sistemleri gibi ileri teknolojiler geliştiriliyor. Yapay zekâlı algoritmalarla hastalığı avlayan bu teknolojilerden bazıları, sağlık kurumlarında kullanılmaya ve hem hastaların, hem de sağlık personellerinin hayatlarına başarıyla dokunmaya başladı.

   

   

HASTANELER KULLANIYOR

Simplex Bilgi Teknolojileri, radyolojik görüntüleme sistemi RADX adlı ürününü geliştirerek Sars-CoV-2 triyaj ve tanısında kullanılacak bir karar destek mekanizmasına dönüştürmek üzere çalışmalara başladı. Yapay zeka tabanlı algoritmalar sayesinde hastanın radyolojik görüntülerinden hastalığın seyri ve olası tedavi yöntemleri sistem tarafından öneriliyor. Firmanın klinik ve görüntü tabanlı COVID-19 Triyaj, Tanı ve Takip Sistemi RADX ürünü şu anda sağlık kuruluşları tarafından kullanılıyor.

   

1507 DESTEĞİ KAZANDI

Futuris Elektronik, tasarladığı yüksek çözünürlüklü termal sistem sayesinde hassas ölçüm yaparak özellikle insanların yoğun olarak kullandıkları AVM, hastane, okul, stadyum, market, iş merkezleri ve ceza evleri gibi yerlerde vücut ateşi üzerinde şüpheli vakaları tespit etmek üzerine kameralı bir tasarım geliştirdi. TÜBİTAK 1507 programıyla desteklenen proje, ürün geliştirilme aşamasında bulunuyor.

   

ÖRNEK VİRÜSÜN AZLIĞI ÖNEMSİZ

SARS-CoV-2 Molekuler Bazlı Yerli ve Milli Tanı Kiti Coronex, Ds Bio Nano Teknolojileri firması tarafından geliştirildi. Firmanın geliştirdiği kit ile bir hasta örneğinde çok az miktarda dahi olan hedef virüsün doğrudan spesifik primerler ile çoğaltılması,  tespiti ve tanının güvenli tanı olarak kayıtlara geçmesi sağlanıyor. Çünkü viral antijen ve hasta antikoru etkileşimine dayalı Ig G ve Ig M testleri SARS CoV ve MERS CoV gibi diğer enfeksiyonlara da işaret edebilme riskine sahip. Bu sebeple, üretilen bu yerli tanı kiti büyük önem taşıyor.

   

KİMYASAL YOKSA O DEVREYE GİRECEK

Virüsün kimyasallar ile temizlenemediği yüzeylerde Ajna Elektronik’in geliştireceği portatif UVC sistemi kullanılabilecek. Özellikle hastanelerde, bakım evlerinde, ambulanslarda, toplu taşıma araçlarında kullanılması planlanan Covid-19 Salgınına Karşı Ultraviyole C Dezenfeksiyon Sistemi ürünü geliştirilme aşamasında.

   

BAKANLIKLA PROTOKOL İMZALADI

Ankara Üniversitesi Teknokent’te yer alan akademik start-up Moleküler Tanıda Dış Kalite Kontrol (MOTAKK) firması, laboratuvarlarda viral enfeksiyonlarının tanısında kullanılan moleküler yöntemler için dış kalite kontrol panellerine COVİD-19’u da ekleyerek, söz konusu testlerin gerçekleştirdiği laboratuvarlarda kalite kontrol çevrimlerinin gerçekleştirilmesi konusunda Sağlık Bakanlığı ile protokol imzaladı.

   

   

KANSER ARAŞTIRMACISI İLK 3’TE

Adenoviral ve Protein Tabanlı Prototip Corona Virüs Aşı Üretim Projesi’ni geliştiren akademik diğer start-up, Health Genomics. TÜBİTAK 1004 – Mükemmeliyet Merkezi Destek Programı kapsamında TÜBİTAK MAM koordinatörlüğünde yürütülen COVID-19 Türkiye Platformu’na Mart ayında yürütücü kuruluş olarak yapılan 5 proje başvurusundan 3 tanesi desteklenmeye hak kazandı. Desteklenen 3 projeden biri, Health Genomics’e ait. Firma, aynı zamanda IPA-2 “İnovatif Kanser Ürünleri” projesinin de yürütücüsü.

   

AMELİYATLARA GİRİYOR

“CT ve MR Görüntülerinden Hastaya Özel Volümetri Yapabilen, Damarsal ve Parenkimal Yapıların 3 Boyutlu Görüntülerinin Her Türlü Bilgisayar ve Mobil Cihazlarda Görüntülenmesi” projesi de Covid-19’la mücadele ediyor. Medivision Yazılım firmasının cerrahi müdahalede kullanılan yazılım ürünü COVID-19 şüphesi ile sağlık kuruluşlarında tedavi gören ve cerrahi müdahale gerektiren hastaların ameliyatlarında kullanılabiliyor ve 3 boyutlu simülasyonda yardımcı görevi görüyor.

   

   

İBN-İ SİNA’YA GÖNDERİLİYOR

Acil durumlarda kullanılacak medikal ekipmanlar üreten Kronos Bio AR-GE’nin biyomedikal yetkinlikleri ile tasarladığı ve sterilize ettiği laringoskop, siperlik gibi malzemeleri Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi tarafından kullanılıyor. Medikal standartlara uygun ve tek kullanımlık olan ürünler hastalığın bulaşma riskini azaltarak, hastane süreçlerinde hızlanma sağlıyor.

   

BAĞIŞIKLIK PEKİŞTİRECİ

Koronavirüs başta olmak üzere enfeksiyonların arttığı son günlerde bağışıklık sistemini güçlendirmenin önemi bir kez daha ortaya çıktı. Vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla zenginleştirilmiş bir diyet uygulandığında ve dengeli beslenildiğinde enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riskinin düştüğü ya da daha hafif atlatıldığı pek çok bilimsel araştırmacı, beslenme ve sağlık uzmanlarınca belirtiliyor. Bu aşamada bağışıklığı güçlendiren, bağışıklığa olumlu etki yaptığı bilinen içeriklere zenginleştirilmiş ürün ile vücudun virüs enfeksiyonları başta olmak üzere, diğer enfeksiyonlar ve oksidasyon potansiyeli yüksek kirlilikler; hava kirliliği gibi pek çok zararlı çevresel etkene karşı bağışıklığı artırmak amacıyla Aden Tech, Antiviral ve Antibakteriyal Etkinliğe Sahip Bağışıklık Güçlendirici Ürün Eldesi için çalışıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.