BÜYÜK DÜŞÜNÜN, DÜNYAYI HEDEFLEYİN

Melek yatırımcı kimliğiyle tanınan Suzuki Genel Müdürü Ümit Karaarslan, tecrübe ve sermaye desteğiyle filizlenmeyi bekleyen girişimlere de yol gösterdi. Girişimcilere küresel pazarları hedeflemeleri gerektiğini dile getiren Karaarslan; “Fikrin pazarı iştahlandırmasına da ehemmiyet verin” dedi.

BÜYÜK DÜŞÜNÜN, DÜNYAYI HEDEFLEYİN

Melek yatırımcı kimliğiyle tanınan Suzuki Genel Müdürü Ümit Karaarslan, tecrübe ve sermaye desteğiyle filizlenmeyi bekleyen girişimlere de yol gösterdi. Girişimcilere küresel pazarları hedeflemeleri gerektiğini dile getiren Karaarslan; “Fikrin pazarı iştahlandırmasına da ehemmiyet verin” dedi.

06 Aralık 2017 Çarşamba 08:52
BÜYÜK DÜŞÜNÜN, DÜNYAYI HEDEFLEYİN

Çözüm, pazar, rekabet

SaSA’dan TemSA’ya, ToyotaSA’dan Honda ve Hyundai’a kadar üretim devi birçok şirkete girişimcilik ve pazarlama gibi stratejik alanlardaki tecrübesiyle katma değer sağlayan Suzuki Motorlu Araçlar Pazarlama A.Ş Murahhas Üyesi ve Genel Müdürü Ümit Karaarslan, melek yatırımcılığı A’dan Z’ye TEKNOPARK’a anlattı. 2013’ten beri melek yatırım konusuna aktif olarak eğilen ve aynı zamanda İstanbul’daki Keiretsu Forum Türkiye Melek Yatırımcılık Ağı Yönetim Kurulu Üyesi ve iş ortağı olan Karaarslan, yatırım desteklerinden Forum faaliyetlerine kadar birçok konuya açıklık getirerek girişimcilere altın öğütler verdi. Karaarslan; “Çözüm, pazar ve rekabet odaklı olunmalı” dedi.

“Melekler ağ paylaşmalı”

Melek yatırımın büyüme potansiyeli yüksek, erken aşama ve yüksek risk taşıyan girişimlere yapıldığını belirten Karaarslan, yatırımları gerçekleştiren melek yatırımcı kriterlerini de açıkladı. “Melek yatırımcılıkta aslolan, girişime sadece sermaye desteği sağlamak değil, aynı zamanda melek yatırımcının yatırım yaptığı girişimle tecrübelerini ve profesyonel ağını paylaşmasıdır” diyen Karaarslan, melek yatırımcı olacak kişilerin belirli bir sermayenin yanında bir sektör veya alanda uzmanlık ve deneyim kazanması gerektiğini ifade etti.

“Ekosistem güçlenecek”

Türkiye’de son zamanlarda hem devlet hem de özel sektör tarafında girişimcilere verilen desteklerin artığını görüyoruz. Devlet sağladığı hibe destekleriyle birlikte Türkiye’deki melek yatırımcılık bilincini artırmak için çeşitli teşvikleri TÜBİTAK ve KOSGEB aracılığıyla sunuyor. Üniversiteler bünyesinde bulunan kuluçka ve hızlandırma programları da girişimlere ilk zamanlarında hem ofis ve temel şirket ihtiyaçları konusunda hem de mentör ağlarıyla iş planlarını geliştirme konusunda destek oluyor. Devletin, KOBİ’lerin yanında yeni teknolojiler ve hizmetler üreten girişimlerine yönelik özel düzenlemeler üzerinde çalışması gerekiyor. Girişim dendiğinde sadece Ar-Ge üreten küçük şirketler düşünülmemeli. Ölçeklenebilir ve globale hitap eden ürün ve hizmetler üreten şirketler de bu tür düzenlemelere dahil edilmelidir. Ayrıca Türkiye’deki melek yatırımcıların girişimlere daha kolay ve daha kısa sürede yatırım yapabilmelerini sağlayan birtakım düzenlemeler, hem süreci hem de Türkiye’deki girişimcilik ekosistemini geliştirecektir.

Keiretsu Forum

“Keiretsu Forum, 2000’de San Francisco’da kurulmuş, 3 kıtada 52 ofisi ve 2 bin 500’ün üzerinde akredite–lisanslı yatırımcı üyesiyle dünyanın en büyük melek yatırımcı ağıdır. Teknoloji, tüketim malları, internet, sağlık, enerji, gayrimenkul gibi yüksek büyüme gösteren çeşitli sektörlerdeki bini aşkın girişimci şirkete, 800 milyon dolar üzerinde melek yatırım gerçekleştirilmesine aracılık etmiştir. Kurucu ortakları arasında yer alıp şu anda da Yönetim Kurulu Üyeliği yaptığım Keiretsu Forum Ofisi, 2012’den beri 24 start-up’a 36 milyon TL'den fazla yatırımın gerçekleşmesine aracılık etmiştir. 90’dan fazla melek yatırımcı üyesi ve yaptığı yatırım miktarıyla Keiretsu Forum Türkiye Ofisi Türkiye’nin nin en büyük ve en güçlü melek yatırımcı ağı olmayı başarmıştır. Melek Yatırımcı Ağı olmamızın yanında girişimcilere yönelik eğitimler düzenleyerek de onları melek yatırım süreçleri konusunda bilgilendiriyoruz. Ayrıca Keiretsu Forum’un sahip olduğu global network sayesinde ilk yatırımlarını bizim ofisimiz aracılığıyla almış girişimlerin globalde bulunan diğer ofislerimizden yatırım almasına aracılık ediyoruz. Yatırım yaptığımız sektörler gibi yatırımcı üyelerimizin geldikleri sektörler farklılık gösteriyor.”

Girişimcilere altın öğütler

“Girişiminizi kurarken gerçekten bir ihtiyaca çözüm ürettiğinizden emin olun. Fikrinizi birçok farklı insana anlatıp onların görüşlerini alın ve işe girişmeden önce müşteri olarak tanımladığınız insanlar bu ürüne veya hizmete para öder mi emin olun. Pazar büyüklüğünü ve rakiplerinizi iyi araştırın. Globalleşen ve gelişen dünyayla birlikte ‘rakibim yok’ veya ‘ilk defa biz yaptık’ gibi söylemlerin bir geçerliliği kalmadı artık. Girişiminiz için ilk günden global pazarları hedefleyin. Sadece Türkiye pazarı veya İstanbul pazarını hedeflemek girişiminizin en verimli olduğu zamanlarda yolunun tıkanmasına neden olabilir.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.