BALIKESİR’İN İNOVATİF YÜZÜ

Üniversite kampüsü içinde yapımı devam eden Balıkesir Teknokent, İzmir, Manisa, Bursa gibi sanayisiyle öne çıkan şehirlerin teknoloji firmaları için alternatifi olmaya hazırlanıyor. Kentin ekonomik dokusuna AR-GE katacak Teknokent, yakında faaliyete geçecek.

BALIKESİR’İN İNOVATİF YÜZÜ

Üniversite kampüsü içinde yapımı devam eden Balıkesir Teknokent, İzmir, Manisa, Bursa gibi sanayisiyle öne çıkan şehirlerin teknoloji firmaları için alternatifi olmaya hazırlanıyor. Kentin ekonomik dokusuna AR-GE katacak Teknokent, yakında faaliyete geçecek.

25 Nisan 2019 Perşembe 08:25
BALIKESİR’İN  İNOVATİF YÜZÜ

Röportaj: Ümit UÇAR

İNŞAATI SÜRÜYOR

Kent sanayisine AR-GE ve inovasyon katacak Balıkesir Teknokentin faaliyete geçmesi için sayılı günler kaldı. Balıkesir Üniversitesi Çağış Kampüsü içinde inşaatı devam eden teknokent, kentin tarım ve hayvancılığa dayalı ekonomisini yüksek teknolojili firmalarıyla dönüştürecek. 8 bin 361 metrekare kapalı alanlı, 25-30 metrekare arasında 69 ofisi teslim etmeye hazırlanan Balıkesir Teknokent, çağdaş, yenilikçi, üretken, rekabetçi bir modelde hizmet vermeyi hedefliyor. Sanayi Gazetesine bilgi veren Balıkesir Teknokent Genel Müdürü Osman Zeki Şahin, “Teknokentimizin İzmir, Manisa, Bursa illerine yakınlığı ve oralardaki tesislerin dolu olması nedeniyle, bölgemizin makine, bilişim, sağlık ve özellikle yazılım firmalarının tercih edeceği bir teknokent olacağını düşünmekteyiz” dedi.

BEŞ YILLIK GEÇMİŞ

Teknokentiniz hakkında bilgilendirmede bulunabilir misiniz, bölgeniz ne zaman kuruldu?

Balıkesir Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Balıkesir Teknokent) 15 Mart 2014 tarihinde Resmî Gazetede yayınlanan 2014/5938 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Balıkesir Üniversitesi Çağış Kampüsü’nün içerisindeki alan “Teknoloji Geliştirme Bölgesi” olarak ilan edildi. Teknoloji geliştirme bölgesinin yönetilmesi ve işletilmesinden sorumlu şirket Balıkesir Teknokent Yönetici A.Ş ise 31 Ağustos 2015 tarihinde kurularak bölgede faaliyetlerine devam ediyor.

           

TERCİH NOKTASI OLACAK

Teknokentiniz ağırlıklı olarak hangi sektörlere yönelik üretim yapmayı hedefliyor? Bu sektörde daha çok hangi üretim unsurları öne çıkacak?

Balıkesir, ülkemizin tarım ve hayvancılık, madencilik, orman ve yenilebilir enerji alanında önde gelen bir il. Teknokentimizde bu alanlardaki AR-GE faaliyetlerinin ağırlıklı olmasını bekliyoruz. Ayrıca teknokentimizin İzmir, Manisa, Bursa illerine yakınlığı ve oralardaki tesislerin dolu olması nedeniyle, bölgemizin makine, bilişim, sağlık ve özellikle yazılım firmalarının tercih edeceği bir teknokent olacağını düşünmekteyiz.

GELİŞMİŞ OLANAKLAR

Kurulacak teknokentinizin fiziki özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?

Teknokentimiz Balıkesir Üniversitesi Çağış Kampüsü içerisinde 8 bin 361 metrekare kapalı alanlı, 25-30 metrekare arasında 69 adet fiber internet altyapısı yapılmış, su tesisatı çekilmiş, bağımsız ısıtma sistemli, zemin, duvar ve tavan kaplamaları bitmiş ofisler teslim edeceğiz. Ayrıca, 90 metrekare, 8 firmalık, önünde terası olan kuluçka odamız da mevcut. Teknokentimizde 120 kişilik toplantı odası ve fuaye, 17 kişilik ön kuluçka toplantı odası, TTO koordinatörlüğü, restoran, tekno teras kafe, bebek emzirme odası, her katta genel mutfak, açık-kapalı otopark gibi alanlarımız bulunacak.

ÇAĞDAŞ VE YENİLİKÇİ

Faaliyete geçtiğinizde nasıl bir teknokent modelini hayata geçirmeyi planlıyorsunuz?

Sürekli olarak ülkemizin gelişme ve ilerlemesi için faaliyet gösterecek, çağdaş, yenilikçi, çalışkan, üretken, rekabetçi bir teknokent modeli düşünüyoruz. İleriye dönük, Balıkesir’imize ve doğal olarak ülkemize büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz.

DÜNYA İNOVASYONUNA KATKI

Türkiye’nin ve kentinizin Ar-Ge ve inovasyon ekosistemini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülkemizde faaliyette olan teknokent sayısı 63’e ulaşmış durumda. Faaliyete geçmeyi bekleyen, bizim kurumumuz da dahil olmak üzere 20 teknokentle beraber Türkiye’de toplam 83 teknokent bulunuyor. Bu teknokentler ağırlıklı olarak yazılım/bilişim alanında faaliyet gösteren firmalara ev sahipliği yapıyor ve bu da gösteriyor ki ülkemiz son hızla dünya inovasyonuna büyük katkılar yapıyor. Balıkesir’deki teknokentimiz şu anda faaliyette değil ancak enerji, tarım, tekstil gibi alanlarında faaliyet gösteren 7 AR-GE merkezlerimizle kentimize ve ülkemize büyük katkılar sağlandığı aşikardır.

KALKINMAYI HIZLANDIRACAK

Ülkemizde teknokentlerin gelişimi nasıldır ve ne tür projeler kalkınmayı sizce hızlandıracaktır?

Ülkemizdeki teknokentlerin gelişiminin iyi bir seviyede olduğu düşünüyorum. 83 teknokent, devletimizin vergi, personel, proje desteği, teşvik gibi sonsuz destekleri ile faaliyette olan firmaların daha üretken ve kârlı işletmeler haline gelecektir. Sınırlarımız dışında savunma, bilişim, tıp, elektronik, tarım gibi hangi tür proje olursa olsun maddi getirisi yüksek olan katma değerli ürünler ülkemizin kalkınmasını hızlandıracaktır.

“TABAN ÜCRETİNİ BAKANLIK BELİRLESİN”

Eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?

Öneri olarak; bir ilde eğer tek bir teknokent var ise, bunun doluluk oranının yüzde 100’e ulaşması halinde ikinci bir teknokent veya ek bir bina yapılmasına izin verilmesi iyi olacaktır. Ayrıca, çevre illerde doluluk oranını yüzde 100 gerçekleştirmiş olan teknokentlerin, firmaları yeni kurulan diğer komşu teknokentlere yönlendirmeleriyle sistemin aksamadan yürüyeceği kanaatindeyim. Genel olarak kiralama ücretleri, hakem ücretleri ve proje değerlendirme ücretlerinde bir taban fiyat ücretinin Bakanlıkça belirlenmesi, özellikle büyük iller haricindeki diğer illerde bulunan teknokentlerin ücret anlamında ellerini biraz daha kuvvetlendirecektir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.