banner110

AYDIN, AR-GE YARIŞINA HAZIR

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü desteği ile Aydın’da, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ile Aydın Sanayi Odası (AYSO) işbirliğiyle Ar-Ge ve tasarım merkezleri tanıtım toplantıları düzenlendi. Toplantıda Aydın’ın Ar-Ge ve tasarım potansiyeli değerlendirildi.

AYDIN, AR-GE YARIŞINA HAZIR

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü desteği ile Aydın’da, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ile Aydın Sanayi Odası (AYSO) işbirliğiyle Ar-Ge ve tasarım merkezleri tanıtım toplantıları düzenlendi. Toplantıda Aydın’ın Ar-Ge ve tasarım potansiyeli değerlendirildi.

15 Eylül 2017 Cuma 08:50
AYDIN, AR-GE YARIŞINA HAZIR

“TRANSFERİ BİZ YAPALIM”
Proje kapsamında ilk toplantı Aydın il merkezinde AYSO’da, ikinci toplantı ise Nazilli Ticaret Odası’nda gerçekleştirildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Ekrem Türker Fidan ve Aydın Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Tunay Çoban’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantılara Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin başta olmak üzere Aydın ve Nazillili işadamları ile kamu kurum müdürleri ve oda üyelerinin Ar-Ge temsilcileri katıldı. Toplantıların açılış konuşmasında, Bilimi teknolojiye dönüştüren bir ülke olmak zorunda olduğumuzu önemle belirten Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Tunay Çoban, Türkiye ihracatının son 5 yıldır 150-160 milyar Dolar aralığında sıkıştığını belirterek, bu sorunun bilimi ve teknolojiyi üretime dahil ederek çözülebileceğine dikkat çekti. Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri projesinin 2 yıllık bir proje olduğunu da ifade eden Çoban, teknoloji transferini en aza indirmek için bu merkezlerin olmazsa olmaz olduğunu söyledi. Çoban, “Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca iki yıl önce çıkarılan Ar-Ge Reform Paketi ile bilimi teknolojiye, teknolojiyi üretime çevirmek için Ar-Ge ve Tasarım Merkezi Projesi başlatıldı. Özel sektörümüz bünyesinde Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri oluşturulsun. Buralarda üniversite sanayi kamu iş birliği bu merkezlerde geliştirilsin. Artık biz teknolojiyi transfer etmeyelim” dedi.

YARIŞ SÜRÜYOR
Çoban, “2023 yılı hedeflerine ulaşabilmemiz için, mutlaka bilimi teknolojiye dönüştürebilecek ve bunu sanayide kullanabilecek bir hizmet kurmamız lazım. İşte buradan hareketle bakanlığımız, bundan 2 yıl önce çıkan reform paketi ile devletimiz işadamlarına, “Üretim ve tasarım merkezi kurun. Biz de kamu olarak bunları destekleyelim. Dikkat ederseniz Türkiye’de yüksek teknoloji ürünü yüzde 3’lerde. En son yapılan açıklamalarda yüzde 6’ya çıktığı söylendi. Fakat yeterli değil. Gelişmiş dünya ülkelerine baktığımızda bu yüzdenin 15 ve üzerinde olduğunu görmekteyiz. Bizim artık teknoloji satan bir ülke haline gelmemiz lazım. Şu an Aydın’daki tablomuz çok olumlu değil. Bu yüzden potansiyeli olan özel sektörlerimize Ar-Ge ve tasarım merkezi kurmaları yönünde çağrıda bulunuyoruz” diye konuştu.

AR-GE’YE İNAT LAZIM
Ar-Ge ve tasarıma yatırım yapmak gerektiğine dikkat çeken Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin; ’’Üyelerimiz ve Bakanlık yetkililerimizle, Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri konulu tanıtım ve bilgilendirme toplantısında birlikte olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Ülke olarak temel önceliklerimizden biri üretimimizi arttırmak ve daha fazla ihracat yapmaktır. Ancak bundan daha önemlisi yüksek katma değerli üretim yapabilmektir. Kalıcı ve sürdürülebilir bir ihracat artışı ancak bu sayede mümkün olabilir.5746 Sayılı Ar-Ge Reform Paketi ülkemiz için önemli bir başlangıçtır. Ülke olarak kayda değer sonuçlar almamız için inatla Ar-Ge’ye ve tasarıma yatırım yapmamız gerekmektedir ’’ açıklamalarında bulundu.

AYDIN, REKABETE HAZIRLANIYOR
Toplantılarda konuşan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Ekrem Türker Fidan da, Ar-Ge ve tasarım merkezi olmanın avantajlarına değinerek, gerçekleştirdiği sunumlarda 5746 Sayılı Araştırma Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun, Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerindeki indirim, istisna, destek ve teşvik unsurları ile tasarım faaliyetleri kapsamında yapılan harcamalar, başvuru ve izleme süreçlerine ilişkin bilgilendirme yaptı. Şu anda Aydın’da 3 Ar-Ge ve bir tasarım merkezinin bulunmakta olduğunu söyleyen Fidan; “İnşallah Aydın’ın birçok ilde olmayan potansiyelini sistemimize dahil ederek potansiyellerini ortaya çıkartacağız. Bunun için bizlere başvurmalarını bekliyoruz. Başvuru için ’agtm.sanayi.gov.tr’ adresini kullanabilirler” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.