banner110

AR-GE VE İNOVASYON  SEFERBERLİĞİ

İstanbul’da düzenlenen 2. MMG Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi’ne katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşmada seferberliğe öncülük etmeye hazır olduklarını kaydetti.

AR-GE VE İNOVASYON  SEFERBERLİĞİ

İstanbul’da düzenlenen 2. MMG Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi’ne katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşmada seferberliğe öncülük etmeye hazır olduklarını kaydetti.

07 Eylül 2017 Perşembe 08:30
AR-GE VE İNOVASYON  SEFERBERLİĞİ

ÖNCELİKLER ARASINDA

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşmada toplumsal bir seferberlik içinde olunması gerektiğini söyledi. Bakanlık olarak bu seferberliğe katılmaya ve öncülük etmeye hazır olduklarını vurgulayan Bakan Özlü, “İnovasyon, Ar-Ge ve tasarım ekonomisine geçiş için bütün kaynaklarımızı seferber etmeye hazırız. Çıkardığımız kanunlarla, teşviklerle, paketlerle ve kesin inancımızla inovasyona destek oluyoruz” dedi. Bakan Özlü ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) tarafından düzenlenen 2. MMG Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi'nin açılış törenine katıldı. Burada yaptığı konuşmada, Ar-Ge ve inovasyonun Türkiye için öneminin altını çizen Özlü, “Ülkemizin katma değeri yüksek ürün üretmesi hükümetimizin, ekonomi yönetimimizin ve bakanlığımızın en önemli konularını oluşturmakta” dedi.

“SANAYİ 4.0’I KAÇIRAMAYIZ”

Özlü, teknolojide, bilişimde, dijitalleşmede ve sanayide baş döndürücü gelişmeler yaşandığına dikkat çekerek, bilginin, bilimin, teknolojinin, Ar-Ge'nin, inovasyonun ülkelere ve dünyaya yön çizdiği bir çağda olunduğunu söyledi. Bilgiyi elinde bulunduran, teknoloji üreten ve bilimi kalkınma için seferber eden toplumların, ekonomi başta olmak üzere her alanda çok önemli avantajlara sahip olduklarını anlatan Özlü, Sanayi 4.0’ın önemine vurgu yaptı. Özlü, “Her şey yeni baştan organize ediliyor, yeni baştan kurgulanıyor ve yeni baştan güncelleniyor. Ülkeler ve firmalar, bu yeni endüstri anlayışına uygun olarak sanayi politikalarını yeniden planlıyor. Açıkça belirtmek gerekirse, bizler bu yeni dönemin, yeni gerçekliğin gerisinde kalamayız” diye konuştu.

HIZLI ADIMLAR ATILMALI

Bakan Faruk Özlü, önceki üç sanayi devriminin hep geriden takip edildiğini ancak bu defa bunu yapma lüksünün bulunmadığını, hem bugünler hem de gelecek için yeni sanayi anlayışını anlamak, kavramak ve bu yönde hızlı adımlar atmak zorunluluğu bulunduğunu kaydetti. Bu saatten sonra küçük düşünme rahatlığına sahip olunmadığını belirten Özlü, “Büyük hedefler belirlemek ve bu hedefler için politikalarımızı süratle hayata geçirmek durumundayız. Bizler, Cumhurbaşkanımızın da işaret ettiği gibi, Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri yapmaya kararlıyız. Bu çerçevede, özel sektörümüzün rekabetçi yapısını daha da ileri taşıması için yatırımlarımızı, teşviklerimizi ve desteklerimizi aralıksız sürdüreceğiz. Biz bunun yolunun Ar-Ge'den, inovasyondan, tasarımdan ve markalaşmadan geçtiğini biliyoruz” dedi.

BAŞ KÖŞEYE İNOVASYON

Özel sektörün de kendileriyle aynı vizyonu paylaştığını görmekten mutluluk duyduklarını dile getiren Özlü, tüm şirketlerin, ne üretirlerse üretsinler inovasyonu baş köşeye koyması gerektiğini, aksi durumda piyasa üstünlüğünün bir gün sona erebileceğini bildirdi. Özlü, Türk firmalarının, küresel rekabetin şartlarına uyum sağladığını memnuniyetle gördüklerini ifade ederek, “Bunun en son örneğini, ağustos ayında İzmir'deki fuarda hep birlikte gördük. Türk iş adamlarının başarıları, firmalarımızın yeniliklere olan uyumları, mühendislerimizin son derece geniş ufukları hepimizi mutlu etti. Bizler bu anlamda hükümet ve bakanlık olarak, özel sektörümüzün her alanda daha fazla motive olmasını sağlayacak adımları atmaya devam edeceğiz” diye konuştu. Bakan Özlü, hükümetin ve özel sektörün gündeminin aynı olduğunu belirterek, özel sektörün Ar-Ge ve inovasyon konusuna daha fazla eğildiğini gördüklerini ve bundan da büyük bir mutluluk duyduklarını söyledi.

BİN AR-GE MERKEZİ

Türkiye'de 38 farklı sektörde, 35 ilde, toplam 611 Ar-Ge merkezi ve 20 farklı sektörde, 9 ilde de 86 tasarım merkezinin faaliyet gösterdiğini anlatan Özlü, şöyle devam etti:

“Ar-Ge ve tasarım merkezlerimizin sayısını yılsonuna kadar bine çıkartmayı hedefliyoruz. Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde yaklaşık 39 bin kişi çalışıyor. Bu merkezlerde, tamamlanan veya devam eden 17 bin adet proje var. 2016 yılında Ar-Ge faaliyetleri için merkezi yönetim bütçesinden 7,5 milyar lira harcandı. Bu harcama, 2015 yılına göre yüzde 22'lik bir artışı ifade ediyor. Merkezi yönetim bütçesinin yüzde 1,14'ü Ar-Ge için ayrıldı. 2017 yılında ise merkezi yönetim bütçemizden ayrılan başlangıç ödeneği 8 milyar liranın üzerinde. Ar-Ge faaliyetlerine yönelik vergi indirim ve istisnalarının toplamı 2016 yılında yaklaşık 2 milyar lira. Dolaylı Ar-Ge desteği 2017 yılı için ise 2 milyar lirayı aştı. Tüm bu rakamlar, hükümetimizin Ar-Ge'ye verdiği önemi gösteriyor.”

TAKİP EDİLEN ÜLKE OLACAK

Özlü, Ar-Ge Reform Paketi'yle de özel sektörün kendilerinden talep ettiği her hususa yer verdiklerini söyledi. Daha kapsamlı Ar-Ge ve inovasyon çalışması yürütülebilmesi için çalışmalar yürüttüklerini belirten Özlü, “Üniversitelerimizi nitelik ve nicelik olarak geliştiriyoruz. Tüm bu çalışmalarımız artık meyvesini vermeye başladı. Türkiye, kısa sayılabilecek bir zaman zarfında, Ar-Ge ve inovasyon konularında dünyada da dikkatle takip edilen bir ülke haline gelmeyi başardı. Dünyadaki önemli kuruluşlar, Ar-Ge çalışmalarında iş birliği için ülkemizi tercih etmeye başladı. Bugün otomobilden beyaz eşyaya, sanayi üretiminde kullanılan makinelerden insansız hava araçlarına ve NATO'nun kullandığı sistemlere kadar her alanda, memnuniyetle söyleyebilirim ki, mühendislerimizin Ar-Ge çalışmalarında imzası vardır. Bunlar oldukça sevindirici bir başarılardır. Ancak 2023 hedeflerimizi göz önüne aldığımızda alınacak daha çok yolumuzun olduğu da ortada” değerlendirmesini yaptı.

HEDEFE DAHA YAKINIZ

Küresel bir güç olan Türkiye'nin, küresel pazarlardaki rekabet gücünü Ar-Ge ve inovasyonla artıracağına dikkat çeken Bakan Özlü, “İnanıyorum ki ileri sanayi ülkesi hedefine her zamankinden daha yakınız. Biz milletçe her zaman birinci olma, en önde olma iddiasıyla hareket etmek zorundayız. Hiçbir zaman çıtamızı düşürmeden, aksine çıtamızı yükselterek yolumuza devam edeceğiz. Devlet ve millet olarak bu özgüvene sahibiz. Tarih boyunca bilimden sanata, medeniyetten devlet idaresine, ekonomiden siyasete her alanda öncülük yaptık. Birçok alanda da ilklere imza attık. Türkiye'yi, 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirme hedefine ulaşmamızın en başta gelen şartlarından biri, bilim ve teknoloji alanında elde edeceğimiz sonuçlardır.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.