Ar-GE MÜCADELESİ SÜRECEK

TÜBİTAK MARTEK Genel Müdürü Dr. Orhan Çömlek, Ar-Ge ve inovasyon ekosisteminin geniş tabanlara yayılması ve bütün katmanlarla buluşması, ticari çıktılara dönüşmesi için başlatılan mücadelenin sürdürüleceğini söyledi.

Ar-GE MÜCADELESİ SÜRECEK

TÜBİTAK MARTEK Genel Müdürü Dr. Orhan Çömlek, Ar-Ge ve inovasyon ekosisteminin geniş tabanlara yayılması ve bütün katmanlarla buluşması, ticari çıktılara dönüşmesi için başlatılan mücadelenin sürdürüleceğini söyledi.

14 Kasım 2017 Salı 09:51
Ar-GE MÜCADELESİ SÜRECEK


4. Ar-Ge Sanayi Akademi Buluşması’nda, “Kamu Üniversite Sanayi İş Birliği” konulu panel düzenlendi.  Dr. Orhan Çömlek’in moderatörlüğünü yaptığı panelin konuşmacıları, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu ve Borsa İstanbul Araştırma ve İş Geliştirme Müdürü Recep Bildik oldu. Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Dr. Orhan Çömlek, Türkiye için çok önemli olan inovasyon ekosisteminin her geçen gün katlanarak büyüdüğünü ifade etti.

Ekosistem büyüyecek

Çömlek, “TGB’lerin sayısı 69’a yükseldi. Ar-Ge merkezleri 700’e yanaştı. OSB’ler 317’ye çıkmış durumda.  Sanayiciler giderek Ar-Ge ve teknolojiye önem veren, yüksek teknoloji ürünleri üreten, farklı kurumlar kamu kurumlarıyla desteklenen bir ekosistem var günümüzde. Bu ekosistemi büyütmek, etkisini arttırmak, bütün katmanlarını sıklıkla bir araya getirmek, iş birlikleri oluşturmak, ticari çıktılar elde etmek için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

20 teknopark katıldı

Panelde söz alan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ülkemizin geleceğinde Ar-Ge ve inovasyonun büyük önem ifade ettiğini söyledi.  Türkiye’nin katma değeri yüksek ürün üretimine ihtiyacı olduğunu kaydeden Zeytinoğlu, “Bu açıdan Ar-Ge’cilerle sanayicilerin bir araya geldiği bu organizasyonlar çok önemli. Kocaeli olarak Türkiye’nin 20 teknoparkını, bu teknoparklarda faaliyet gösteren 100’ün üzerinden firmayı ağırlamaktan son derece mutluyuz” diye konuştu.

Ar-Ge’nin yanında

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, sanayicilerle Ar-Ge’cileri SANTEK Fuarı’nda aynı çatı altında bir araya getirdiklerini belirterek, “Burada çok güzel iş birliklerinin çıkacağından eminim” diye konuştu. Zeytinoğlu, Kocaeli Sanayi Odası olarak her zaman Ar-Ge’cilerin yanında olduklarını, teknoloji firmalarını desteklediklerini ve önemsediklerini ifade etti. 

İnovasyon odaklı fonlama

Panelin bir diğer konuşmacısı MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, Türkiye’nin katma değeri yüksek ürünlere yöneldiğini söyledi. Çöpoğlu, kalkınma ajansı olarak inovasyon odaklı fonlama gerçekleştirdiklerini aktararak, “Üzerinde çalıştığımız pek çok proje var. KOBİ’lere rehberlik ve mentorluk yapıyoruz. Destek verdiğimiz projelerde inovasyonu, Ar-Ge’yi eksen alıyoruz” dedi.

Yenilikçi ürün dönemi

Dünyanın bundan sonraki seyrinin yenilikçi ürünlere yönelik olduğunu dile getirerek, “Eğer teknolojinin son safhasına gelmiş ürün bile önümüze yeni bir yenilik koymazsa, birkaç ay ya da sene sonra o ürünün yüzüne kimse bakmıyor. Mükemmel bir üründe bile geliştirsek Ar-Ge’yi hız kesmeden, frene basmadan devam ettirmek zorundayız. O anlamda teknoparklar, teknoloji transfer ofisleri önemli. Nihayetinde biz devlet olarak, sanayici olarak, akademi olarak bu ülkeyi birlikte geliştirmek zorundayız” görüşlerini paylaştı.

Firmalara “Özel Pazar”

Panelin önemli konuşmacılarından Borsa İstanbul Araştırma ve İş Geliştirme Müdürü Recep Bildik ise girişimcileri, teknoloji firmalarının yararlanabileceği “Özel Pazar” projesi hakkında bilgi verdi. Bildik, “Özel Pazar yepyeni bir konsept. Buraya biz ilk defa küçük şirketleri kabul etmeye başladık. Bu şirketleri biz yatırımcılarla ve iş birliği yapabilecekleri halka açık büyük şirketlerle buluşturmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

TÜBİTAK ile anlaşma

İnovatif şirketlere yatırım yapmak isteyen veya ortak ürün hizmet yetiştirmek isteyen yatırımcılar ve şirketler olduğunu anlatan Bildik, “Çok işinin başında olan startup’lar, biraz daha büyümüş olan KOBİ’ler buraya gelip nitelikli yatırımcılarla, melek yatırımcılarla tanışabilir, erken iş fonlarına ulaşabilir. TÜBİTAK’la anlaşma imzaladık.  TÜBİTAK’ın programlarından mezun olan şirketler buraya öncelikli olarak başvurup dahil olabiliyorlar” bilgisini verdi.

Son Güncelleme: 14.11.2017 11:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.