AR-GE EKOSİSTEMİNİ ERICSSON KURACAK

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Türkiye’nin en eski teknoloji şirketi olan Ericsson’nun Ar-Ge Merkezini ziyaret ederek Türkiye’de yapılan proje ve yatırımlarla ilgili bilgi aldı ve ek olarak markanın 30’dan fazla ülkeye ihraç ettiği ürünlerin Ar-Ge çalışmalarını inceledi.

AR-GE EKOSİSTEMİNİ ERICSSON KURACAK

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Türkiye’nin en eski teknoloji şirketi olan Ericsson’nun Ar-Ge Merkezini ziyaret ederek Türkiye’de yapılan proje ve yatırımlarla ilgili bilgi aldı ve ek olarak markanın 30’dan fazla ülkeye ihraç ettiği ürünlerin Ar-Ge çalışmalarını inceledi.

16 Kasım 2017 Perşembe 09:00
AR-GE EKOSİSTEMİNİ ERICSSON KURACAK


 

BÜYÜK TEDARİKÇİ
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, telekomünikasyon sektöründe ileri düzey Ar-Ge çalışmaları yapan Ericsson’un İstanbul Ar-Ge Merkezini ziyaret etti. Ericsson Türkiye’de yapılan yatırımlar, projeler ve Ar-Ge çalışmalarını anlatırken; Ericsson ekosisteminde yer alan firmalar da BTK Başkanı ve yetkililerine Ericsson ile yapılan ulusal ve uluslararası seviyelerdeki iş birlikleri ve projeleri hakkında bilgi verdi. Ziyarete ilişkin değerlendirmede bulunan BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan; “Ericsson, Türkiye’nin yabancı sermayeli ancak en köklü telekomünikasyon sistem ve cihazlarını üreten bir şirketi… Bu yönüyle yerli ve milli üretim ekosistemimizin geliştirilmesinde daha fazla inisiyatif alarak aktif rol üstlenmesini son derece önemli görüyorum. Ericsson aynı zamanda, ülkemizdeki mobil operatörlerin en önemli tedarikçilerinden biri… Bazı konularda yerli üreticilerimizle iş birliği yaparak, ülkemizdeki genç beyinlerin yeteneklerinden daha fazla yararlanabilir ve Ar-Ge merkezinde olduğu gibi Ür-Ge merkezlerini de geliştirerek yerlilik ve millilik hedeflerimize ulaşılmasındaki payını artırabilir” diye konuştu. Hedef, Ericsson Türkiye Ar-Ge çalışmalarının etrafında Türk firmaları ile ürün geliştiren ve dünyaya ihraç edebilen bir ekosistem kurmak.

YERLİ VE MİLLİ GÜÇ

Ericsson tarafından yaptıkları düzenlemeler çerçevesinde KOBİ’lere eğitim verildiğini söyleyen Sayan; “Eğitimler, KOBİ’lerimizin teknik kabiliyetlerinin geliştirilmesi açısından çok kıymetli… Bu eğitimlerin hedef kitlesinin ve kapsamının geliştirilerek devam etmesi, yerlilik ve millilik çalışmalarımıza da katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu. Ericsson Türkiye Genel Müdürü Ralf Pichler da, “Ericsson olarak Türkiye’den pek çok ülkeye Ar-Ge projeleri sonucunda geliştirdiğimiz ürünleri ihraç ediyoruz. Telekomünikasyon projeleri için çalışan arkadaşlarımız dışında; Türkiye’de 550’yi aşkın Türk AR-GE mühendis ve araştırmacımız var. Ankara, İstanbul ve İzmir de bulunan bu merkezlerimiz adeta birer fabrika gibi çalışıyor. Markamızın 141 yıllık tarihinin 121 yılında Türkiye’de bulunmak bizleri sadece ülkenin en eski teknoloji şirketi yapmıyor, bu bizi Türkiye’ye karşı sorumlu da kılıyor. Bu düşünceyle Türkiye’ye yaptığımız yatırımların ve yürüttüğümüz projelerin yanı sıra Türk mühendisler tarafından Türkiye’de geliştirilen ürünlerimizi yurtdışında 30’dan fazla operatöre gururla hizmet veriyoruz. Hedefimiz, bu katkıyı her geçen yıl daha da artırmak, bu hedefe doğru yol alırken, gerek Ar-Ge gerekse üretim konusundaki çalışmalarımızın desteklenmesini görmek bizlere büyük mutluluk veriyor” yorumlarına yer verdi.

GLOBAL İŞ KABİLİYETİ YÜKSEK

Ziyaret kapsamında daha sonra BTK Başkanı Sayan, Ericsson Türkiye Ar-Ge mühendislerinin çalışma alanlarını gezerek projeler ve ürünler hakkında bilgi aldı. 2013 yılından beri geliştirilen ve Peru, Kolombiya, Jamaika, İtalya, Ürdün, Fransız Polonezya’ sı, Filistin, Irak, Yeni Kaledonya, Sırbistan, Slovenya, Hırvatistan ve Makedonya’daki operatörlere ihraç edilen Telecom CRM (Telekom Müşteri İlişkileri Yönetimi) ile ilgili BTK Başkanı Sayan’a yapılan sunum ile sistemin işleyişi ve Ericsson’a sağladığı global iş kabiliyeti anlatıldı. Sistem, operatörlerin satış ve hizmet sürecini yönetmesi için çağrı merkezlerinde kullanılıyor. 2005 yılında Türkiye’de AR-GE çalışmalarına başlayan Ericsson; bu konuya özel bir önem veriyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78