“ANTALYA 4.0” BAŞLIYOR!

Antalya TSO (ATSO) tarafından Vali Münir Karaloğlu'un himayelerinde gerçekleşen 'Antalya 4.0' Projesi açılış toplantısında, endüstrinin uzun vadeli geleceği masaya yatırıldı. Sektörlerin entegrasyonu gündem konusu oldu.

“ANTALYA 4.0” BAŞLIYOR!

Antalya TSO (ATSO) tarafından Vali Münir Karaloğlu'un himayelerinde gerçekleşen 'Antalya 4.0' Projesi açılış toplantısında, endüstrinin uzun vadeli geleceği masaya yatırıldı. Sektörlerin entegrasyonu gündem konusu oldu.

05 Mart 2018 Pazartesi 09:17
“ANTALYA 4.0” BAŞLIYOR!

Aska Lara Hotel'de yapılan Antalya 4.0 Projesi açılış toplantısı ATSO Başkanı Davut Çetin'in ev sahipliğinde gerçekleşti. Toplantıya Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Milletvekilleri Gökcen Özdoğan Enç, İbrahim Aydın, Çetin Osman Budak, Mustafa Akaydın, Nefi Kara, Devrim Kök, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, Akdeniz Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi ve AKEV Üniversitesi rektör ve akademisyenleri, siyasi parti temsilcileri, meslek odası başkanları ile ATSO Meclis Üyeleri katıldı. Antalya Geleceğini Konuşuyor' sloganıyla yapılan toplantının açılışında konuşan ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya 4.0 projesinin başlangıcının 2016 krizine dayandığını belirterek, “2016'da turizmde ve ihracatta karşılaştığımız krizin temel nedeni Antalya ekonomisinin iki ürüne ve iki pazara bağımlı olmasıydı. İki ürün turizm ve tarım ihracatı, iki pazar ise Rusya ve Almanya idi. Bu bağımlılığı azaltmamız, ürünlerimizi ve pazarlarımızı çeşitlendirmemiz gerekiyordu. 2 yıl önce komitelerimiz ile yaptığımız toplantıya Rüştü Bozkurt'u ve Özgür Demirtaş'ı davet etmiş ve Endüstri 4.0 konusuyla tanışmıştık. Bunun üzerine 2017'yi İnovasyon Yılı ilan ederek, inovasyon eğitimleri ve ödülleri vermeye, dijital ekonomi ve sanayi 4.0 konularında çalışmaya başladık. 2016 yılında Türkiye'de sanayi 4.0 konusunda iki çalışma yapılmıştı ve henüz bu konuda resmi bir çalışma başlamamıştı. 2016 yılında sanayi 4.0 henüz orta ve uzun vadeli bir gelecek olarak görülüyordu. Oysa akıllı robotlar, büyük veri analizleri, siber güvenlik, tansiyon ölçen cep telefonları, yapay zeka şimdiden hayatımıza girmeye başladı" dedi.

4.0’LAR ENTEGRASYONU
2016'da ITB Berlin Turizm Fuarı'nın temasının 'dijital turizm' olduğunu anımsatan Davut Çetin, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Dijital turist tanımı ve otel robotları konuşulmaya başlandı. Tarımda akıllı tarım teknolojisi hızla gelişmeye başladı. Diğer taraftan da akıllı ticaret veya ticaret 4.0 hızla gündeme geldi. İmalat sanayiinde akıllı fabrika yapmak çok zor olmayabilir, fakat ticaret sektöründe Endüstri 4.0'a ayak uydurmak özellikle küçük işletmeler için hem zor hem de hayati önemde olacaktır. Bu nedenle bizim önem vermemiz gereken konulardır. Ayrıca, ticaret 4.0 ve turizm 4.0, akıllı kent kavramıyla entegre olması gereken sistemleri de içermektedir. Antalya'da turizm ve sanayinin tarım ile veya kent ile bütünleşmesi gerektiği gibi konuları bugüne kadar sürekli konuştuk. Artık, endüstri 4.0'da ayrı kalma şansı kalmamıştır. Kent ve bütün sektörler tam bir entegrasyon içinde olmak zorundadır. Biz bu nedenle 2018-2020 stratejik planımızın temasını Antalya 4.0 olarak belirledik. Dünyada kent 4.0 kavramı henüz yeni kullanılmaktadır" diye konuştu.

HEDEF KONTROLÜ
ATSO'nun geçmişte de bu tür toplantılarla strateji belirleme çalışmaları yaptığını belirten Davut Çetin, “2012'de Antalya 2023 Vizyon Belgesi hazırlanmıştı. Fakat o zaman sanayi 4.0, dijital kent gibi konular gündemde değildi. Değişim çok hızlı geldi ve hızlanarak devam edecektir. Antalya olarak, şehir ve kurumlar olarak hepimiz hedeflerimizi gözden geçirmeliyiz. Artık bir kurumun, bir şirketin, bir sektörün tek başına çalışması yeterli olmayacaktır. Hep birlikte ortak bir yol haritası belirlemeli ve birlikte çalışarak ilerlemeliyiz. Bu yol haritası kişilere bağlı olmamalıdır. İşte bizim bu projedeki çıkış noktamız budur. Antalya 4.0 çalışmasının Ekim ayına kadar çalıştaylar ve saha çalışmalarıyla devam etmesini planladık. Ekim 2018'de bu toplantının tekrarlanmasını ve bir karar konferansıyla sonuçların açıklanmasını öngördük. Hedefimiz, Cumhuriyetimizin 95. yıldönümü olan Ekim 2018'de Antalya 4.0 yol haritasının ana hatlarının ortaya çıkmış olmasıdır" dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.