banner110

ALÜMİNYUM SEKTÖRÜNE İNOVASYON ROTASI

Türkiye’nin en büyük entegre tesisleri arasında yer alan Zahit Alüminyum, Adana’nın 3’üncü Ar-Ge merkezini kurarak, alüminyum sektörüne yenilikçi ürünlerle katkı yapmayı sürdürüyor.

ALÜMİNYUM SEKTÖRÜNE İNOVASYON ROTASI

Türkiye’nin en büyük entegre tesisleri arasında yer alan Zahit Alüminyum, Adana’nın 3’üncü Ar-Ge merkezini kurarak, alüminyum sektörüne yenilikçi ürünlerle katkı yapmayı sürdürüyor.

18 Ağustos 2017 Cuma 11:17
ALÜMİNYUM SEKTÖRÜNE İNOVASYON ROTASI

Alüminyum sektörünün lider kuruluşları arasında yer alan ve Adana Hacı Sabancı OSB’de alüminyum profil, kompozit panel ve fotovoltaik panel üretimi gerçekleştiren Zahit Alüminyum, Ar-Ge merkezi kurarak, sektöre inovatif ürünler kazandırıyor. 65 bin metrekaresi kapalı, toplam 100 bin metrekare alanda yer alan iki ayrı tesiste üretim yapan firmanın Ar-Ge merkezi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından alınan belgeyle tescillendi. İstikrarlı Ar-Ge faaliyetleri ile sektörüne yeni ürünler ve teknolojiler geliştirebilmek, yeni pazarlara katma değerli ürünler sunmak ve ihracatın artırılmasını hedefleyen Zahit Alüminyum, Ar-Ge merkezi ile inovatif ürünlerle iç ve dış pazarda yer almaya devam edecek.

REKABETÇİLİK İÇİN ŞART

Alüminyum sektöründe 30 yılı aşkın deneyimi ile öncü markalar arasında yer alan Zahit Alüminyum’un Yönetim Kurulu Üyesi Elif Balbay Öz, dünyada alüminyumun demir ve çelikten sonra en çok kullanılan metal olduğunu belirterek, “Bu nedenle sektörümüzün büyümesi ve uluslararası pazarlarda rekabetçi seviyeye gelebilmesi için inovatif çalışmalara ve Ar-Ge’ye önem vermemiz gerekiyor” dedi. Türkiye olarak her ne kadar alüminyumda ihracat yapılsa da halen ithalatın daha fazla düzeyde olduğuna dikkat çeken Öz, sektörün gelişmesinin, ülkenin en önemli sorunlarından birisi olan dış ticaret açığının kapatılmasında önemli bir etken olacağını söyledi.

ADANA’NIN 3’ÜNCÜ MERKEZİ

Elif Balbay Öz, Türkiye’nin dünya alüminyum pazarındaki payını artırmak için firma olarak, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylı Adana’nın 3’üncü, Türkiye’nin 512’nci Ar-Ge merkezini kurduklarını, amaçlarının yenilikçi ürünlerle rekabet gücünü yükseltmek ve ülke ekonomisine katkı sağlamak olduğunu kaydetti. Türkiye’nin hem Avrupa hem de Orta Doğu pazarına olan coğrafi yakınlığı nedeniyle ihracatta elinde önemli bir güç bulundurduğunu anlatan Öz, bu gücün hakkıyla değerlendirilmesi gerektiğin dile getirdi. Öz, “Bunun yanı sıra kullanım alanındaki çeşitlilik ve iç talepteki artış potansiyeli, alüminyum sektörünün daha hızlı büyümesinin yolunu açıyor. Sektörümüz Türkiye’de her yıl ortalama yüzde 6,6 oranında büyümekle birlikte bunu yeterli görmüyoruz. Çünkü bunu çok daha yüksek noktalara taşıyabilecek avantajlar elimizde mevcut” dedi.

BÜYÜYEN PAZAR

Zahit Alüminyum Yönetim Kurulu Üyesi, hızla artan nüfus artışı, şehirleşme ve küresel ısınma gibi çeşitli faktörlerin alüminyum pazarını büyüttüğünü ancak, 130 milyar doları bulan dünya pazarında Türkiye’nin payının 4 milyar dolar düzeyinde olduğunu söyledi. Otomotiv, inşaat, enerji, reklamcılık, beyaz eşya, mobilya, elektrik-elektronik, makine imalatı, havacılık ve savunma sanayi gibi geniş bir yelpazeye hitap eden alüminyumun, hayatın her alanında insanların karşısına çıktığını anlatan Öz, bir uçağın ağırlığının yüzde 70’ini alüminyum oluştuğunu, gıda endüstrisinde kullanılan paketleme folyolarının saf alüminyumdan yapıldığını ifade etti.  Öz, “Özellikle otomotiv sektöründe elektrik motorlu araçlara geçişte alüminyum kullanım oranının hafif ve mukavemetli olması nedeniyle her geçen gün artacağı tahmin edilmektedir. Birleşmiş Milletler verilerine göre, gelecek 10 yılda dünya nüfusunun 8.6 milyarı bulmasının beklendiği dikkate alınırsa, buna paralel alüminyuma talep de daha fazla olacak” dedi.

TALEP YÜZDE 100 ARTACAK

Nüfus artışının en fazla Asya, Afrika ve Güney Amerika ülkelerinde olacağının tahmin edildiğini belirten Elif Balbay Öz, şöyle devam etti:

“Alüminyum sektörünün gelişimini etkileyen en önemli tetikleyici unsurlardan birisi olan şehirleşme açısından Asya’nın 2020 yılına kadar yüzde 43’ten yüzde 49’a çıkarak en fazla şehirleşen bölge olması bekleniyor. Bunu sırası ile yüzde 5 artış ile Afrika ve yüzde 4 artış ile Orta Doğu’nun takip edeceği tahmin ediliyor. Bütün bunlar gelecek 10 yıl içerisinde alüminyum talebinin tüm dünyada yüzde 100 oranında artacağının ipuçlarını veriyor. İSO tarafından açıklanan Türkiye'nin ikinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında ilk 100’de yer alan Zahit Alüminyum, 30 yılı aşkın sektör tecrübesi ile çok farklı sektörlere ham madde olan alüminyum ürünleriyle, endüstri-sanayi gelişimine ve son tüketici yaşam kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlamaya devam edecek.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.