8 BAŞA DEVLET KUŞU

Teknolojiyi ticarileştirme noktasında Türkiye ekonomisine akış kazandıracak 8 TTO, TÜBİTAK tarafından 8 milyon TL’lik destekle taçlandırıldı.

8 BAŞA DEVLET KUŞU

Teknolojiyi ticarileştirme noktasında Türkiye ekonomisine akış kazandıracak 8 TTO, TÜBİTAK tarafından 8 milyon TL’lik destekle taçlandırıldı.

01 Şubat 2018 Perşembe 17:09
8 BAŞA DEVLET KUŞU

FİKRİ ÜRETKENLİK VURGUSU
Bilgi ve teknolojiyi uygulamaya dönüştürerek ticarileşme zeminini kayganlaştıran ve özel sektör paydaşları arasında doğacak iş birliğinde sinerji yükseltici görevi üstlenen teknoloji transfer ofisleri (TTO’lar), TÜBİTAK’ın desteğiyle müjdelendi. 1601 Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı kapsamında açılan çağrının talihlisi olan 8 TTO, iki yıllık proje süre zarfında 8 milyon TL destek almaya hak kazandı. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin’in katılımlarıyla gerçekleşen programda üniversite-sanayi iş birliğine ve fikri mülkiyete ve patent üretkenliğine de ayrıca parantez açıldı.

BİLGİ EKONOMİSİNİN AKTÖRLERİ
Bilgiyi sanayiye aktararak akademik girişimciliğe farklı bir boyut kazandıran ve patentlenen akademik çıktıların sanayide uygulamaya konmasında arayüz görevi üstlenen TTO’ların bilgi ekonomisine geçiş aşamasındaki sorumluluk ve önemini vurgulayan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin, teknoloji stratejileri ve fonlama gibi konularda ABD’nin emsal niteliğinde tarihi politikalar yürüttüğünü söyledi.  Bilgi deviniminin yenilikçilik ve inovasyon arasında bulunduğunu ifade eden Ergin, 2011’den sonra şahlanan TTO’ların Türkiye’de aktif hale gelmekte olduklarını dile getirdi. İvedik OSB içerisinde bulunan Teknopark Ankara yapısında olduğu gibi, OSB yerleşkesi içerisinde faaliyet gösteren TGB’lerin öneminden bahseden ve kurumun sanayiyle iç içeliği tesis etme görevinden söz eden Ergin, 1601 kapsamında 23 TTO’ya destek vererek 30 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını belirtti.

TTO “REFORMU”
Sanayi tedbirleri kapsamında 1 milyon TL’nin üzerindeki projeler için Ar-Ge etabında üniversitelerden bilgi transfer etme zorunluluğunun getirildiğini anlatan Ergin, üniversite-sanayi iş birliğine kamu kesimi, yani 3.ayak olarak destek sağladıklarını belirtti. Başkan, Üretim Reform Paketi kapsamında 7033. Kanunda TTO’ların Yüksek Öğretim Kanunu’na sermaye şirketi olarak dahil edildiğini de hatırlattı.

TEKNOLOJİNİN TALİHLİLERİ
* Bahçeşehir Üniversitesi
* Düzce Üniversitesi
* Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
* İzmir Ekonomi Üniversitesi
* Marmara Üniversitesi
* Okan Üniversitesi
* Pamukkale Üniversitesi
* Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi

Son Güncelleme: 01.02.2018 17:11
Anahtar Kelimeler:
TTOTÜBİTAKArif Ergin
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.