35 DAKİKADA İNOVASYON KARNESİ

Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi TTO tarafından geliştirilen ve ÜSİMP aracılığıyla Türkiye genelindeki 15 TTO tarafından firmalara ücretsiz olarak sunulan hizmet, 35 dakikada uluslararası 24 parametrede firmaların inovasyon karnesini sunuyor.

35 DAKİKADA İNOVASYON KARNESİ

Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi TTO tarafından geliştirilen ve ÜSİMP aracılığıyla Türkiye genelindeki 15 TTO tarafından firmalara ücretsiz olarak sunulan hizmet, 35 dakikada uluslararası 24 parametrede firmaların inovasyon karnesini sunuyor.

09 Kasım 2017 Perşembe 09:00
35 DAKİKADA İNOVASYON KARNESİ

RAKİPLERİNİZİ GEÇEBİLECEK MİSİNİZ?
ÜSİMP İnovasyon Karnesi, "Firmanız ne kadar inovatif? Rakipleriniz karşısındaki durumunuz ne? Sektörünüzdeki durumunuz ne? Sorunlarınızı çözmeye nereden başlamalısınız?" gibi sorulara 35 dakikada online olarak yanıt veriyor. Firmalara ücretsiz olarak sunulan hizmet için ister bilgisayardan, ister cep telefonundan hazırlanan ankete yanıt vermek yeterli. Ege Üniversitesi EBİLTEM-TTO tarafından geliştirilen ve ÜSİMP tarafından lisanslanan hizmetten bugüne kadar 500'den fazla şirket yararlanırken, Ege Üniversitesi EBİLTEM-TTO aracılığı ile bu hizmeti alan 200'den fazla firmaya mentörlük hizmeti verildi, Avrupa'daki firmalar ile bağlantıya geçmeleri sağlandı, akademisyenler ile bir araya gelen firmalar üniversite-sanayi işbirliği içinde kontratlı anlaşmalar gerçekleştirdi.

“ŞİRKETİM NE DURUMDA?” DERDİNE SON
2000 yılından bu yana İnovasyon Karnesi hizmeti çalışmalarını sürdüren EBİLTEM-TTO Müdür Vekili Doç. Dr. Serdal Temel, firmaların neden bu hizmetten yararlanması gerektiğini açıkladı. Temel; “Orta ve uzun vadede, strateji oluşturarak daha inovatif bir firma olmak için önce mevcut sorunların görülmesi, sonra bu sorunların çözülerek gelişme sağlanması gerekiyor. İnovasyon Karnesi hizmeti, firmanın Türkiye'deki, bölgesindeki, sektöründeki durumunu ve hatta firmanın kendi içindeki durumunu yine ondan aldığı bilgilerle uluslararası parametrelere göre değerlendiriyor. Bu değerlendirmenin birkaç çıktısı var. Öncelikle firma, kendi içindeki sorunları, birimler arası durumu hakkında bilgi edinmiş oluyor. Öte yandan da, sektörü, bölge ve ülke içindeki rakiplerine göre durumunu tespit etmiş oluyor. Bu sayede kendi içindeki sorunları çözüp inovasyon için gerekli altyapıyı hazırlama şansı elde ediyor. Sonrasında da verdiğimiz mentörlük hizmeti başta olmak üzere diğer hizmetlerden yararlanarak inovatif çalışmalar gerçekleştiriyor” bilgilendirmesinde bulundu. Doç. Dr. Temel ayrıca, İnovasyon Karnesi hizmetinden her yıl yararlanılması halinde hizmetin firmalara uzun vadeli durum değerlendirmesi yapma şansı verdiğini söyledi.

TÜRKİYE'NİN İNOVASYON KARNESİ OLUŞTURULACAK

Bugüne kadar İnovasyon Karnesi hizmetinden yararlanan firmaların verdiği yanıtlardan elde edilen sonuçları değerlendiren Doç. Dr. Serdal Temel, bu hizmetten elde edilen verilerle 3 yıl sonra Türkiye'nin inovasyon karnesinin ortaya çıkacağını söyledi. Sonuçları değerlendiren Temel, şu saptamalarda bulundu: "Radikal inovasyon daha önce hiç yapılmamış, dünya için yeni bir ürün veya hizmetin ortaya konulmasıdır. Diğer bir inovasyon türü ise süreç inovasyonudur. Süreç inovasyonu, mevcut ürün ve hizmetlerin üzerinde adım adım yapılan, bir dizi geliştirme ve iyileştirme faaliyetini içeren çalışmalarının bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Bizler daha çok radikal inovasyon yerine süreç inovasyonu yapıyoruz, var olanı geliştiriyor, süreci iyileştirerek maliyeti aşağıya çekiyoruz. Maliyetleri aşağı çekiyoruz ama bir buluş yapıp ticari anlamda kazanç elde edemiyoruz."

Son Güncelleme: 09.11.2017 09:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.