3 FİRMALI TGB’DEN CİRO REKORTMENİNE

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Teknokent, ulaştığı yüzde 100 doluluk ile parmakla gösteriliyor. ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, “Kurulduğumuz günden bugüne kadar toplam 100 AR-GE projesine ve 25 milyon lirayı aşan AR-GE cirosuna ulaştık” dedi. TGB Genel Müdürü Doç. Dr. Cemal İyem de, bölge firmalarının ulusal ölçekte büyük ekonomik fayda yaratacağına inandıklarını ifade etti.

3 FİRMALI TGB’DEN CİRO REKORTMENİNE

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Teknokent, ulaştığı yüzde 100 doluluk ile parmakla gösteriliyor. ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, “Kurulduğumuz günden bugüne kadar toplam 100 AR-GE projesine ve 25 milyon lirayı aşan AR-GE cirosuna ulaştık” dedi. TGB Genel Müdürü Doç. Dr. Cemal İyem de, bölge firmalarının ulusal ölçekte büyük ekonomik fayda yaratacağına inandıklarını ifade etti.

21 Şubat 2020 Cuma 12:05
3 FİRMALI TGB’DEN CİRO REKORTMENİNE

Sanayinin üniversiteyle temas kurarak ortak projelere kapı araladığı 2016 doğumlu Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Teknokent, tarım, maden, sağlık, yazılım, elektrik elektronik, makine, gıda, biyoteknoloji ve imalat-sanayi alanları olmak üzere farklı birçok sektörden kendini inovasyona adamış birçok şirkete ev sahipliği yapıyor. Yüzde 100 doluluğa ulaşan ADÜ Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı ve Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, ADÜ Teknokent’in cirosunun 25 milyon liraya ulaştığını söyledi. Aldemir, “Teknokentimizde faaliyet gösteren 41 teknoloji tabanlı AR-GE firmasının bünyesinde 65 nitelikli AR-GE personelinin çalıştığını ve 50 AR-GE projesi yürütüldüğünü belirterek, "Bölge kurulduğu günden bugüne kadar toplam 100 AR-GE projesi ve 25 milyon lirayı aşan AR-GE cirosuna ulaşmıştır. 2020 yılı itibari ile yüzde 100’lük doluluk oranı ile ADÜ Teknokent, üniversite sanayi iş birliğinden doğan rekabet anlayışı ile teknoloji üreten ve bilim insanlarıyla sanayi kuruluşlarının ortak projeler yürüttüğü bir üs halini almıştır” şeklinde konuştu. Genel Müdür Doç. Dr. Cemal İyem ise 3 firmayla başlayan gelişim serüvenleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

ADÜ İSMİ MARKALAŞIYOR
ADÜ Teknokent’in ADÜ'nün dışarıya açılan yüzü haline geldiğini ifade eden Rektör Aldemir, “Patent ve markalaşma yolunda fark yaratan yenilikleri ile uluslararası standartlarda ticarileştirmiş olduğu ürünler ile uluslararası pazarlarda ADÜ’nün ismini duyurmaya devam etmektedir. Üniversitelerin toplumun ihtiyaçlarına cevap veren ürünler geliştirmeleri ve toplumsal refahı sağlamaları için Üniversite-sanayi iş birliği sinerjisinden ekonomik açılımlar ile sektörel anlamda katkı sağlamaktadır. Aydın bölgesinin topraklarının bereketliliği ile üretime çok elverişli. Bu üretimin güçlenmesi için üretici firmalara kurum olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Yerel üretim Aydın’ın en büyük gücüdür. Doğal ve sağlıklı ürünlerin halka ulaşmasını destekliyoruz. ADÜ isminin Teknokent aracılığı ile markalaşarak daha çok kişiye ulaşması, bunun da Aydın bölgesinin ürünleri ile gerçeklemesi mutluluk verici” diye konuştu. Aldemir, ADÜ Teknokent’in üniversite sanayi iş birliğine katkıda bulunması ekseninde bölge firmalarına her alanda destek sunacağının da altını çizdi.

FİRMA PATLAMASI

Adnan Menderes Teknoloji Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Doç.Dr. Cemal İyem de bölgenin AR-GE, tasarım, girişimcilik ile inovasyon alanlarında ulusal ve uluslararası ölçekte cazibe merkezi haline gelmesini sağlayacak ve yenilik kültürünü, Bölgenin uluslararası rekabet gücünü yükseltecek adımlar atmaya devam ettiklerini vurguladı. İyem "ADÜ Teknokent, 2016'da sadece adı olan ama herhangi bir faaliyeti bulunmayan bir yer iken, 2017’nin sonu 2018’in başında ADÜ Teknokent’i aktif hâle getirerek 3 firma ile faaliyetlerimize başladık. Daha sonra 2018 yılında firma sayısını 20’ye, 2019 yılında 39’a ve 2020 itibari ile 41 firmaya ev sahipliği yapan büyük bir teknoloji üssü haline getirdik. Bölgede faaliyette bulunan firmalarımızın ulusal ölçekte büyük ekonomik fayda yaratacaklarından hiç şüphemiz yok” dedi.

BİNLERDEN MİLYONLARA

Bölgede firmaların ihracat rakamlarından bahseden İyem, “Bölgede girişimcilik ekosistemi içerisinde ticari faaliyetlerine devam eden firmalarımızın ciro değerleri 2017 yılında 201 bin 462,53 TL iken, 2020 yılı itibari ile 25 milyon 940 bin 106,06 milyon TL’ye ulaşmıştır. Zaman içerisinde de bu rakamların daha da artacağına inanıyoruz. Ekibimizin, bünyemizde yer alan firma ve merkezlere verdiği hizmetle ve devletimizin sağladığı destekle Aydın ve ülke ekonomisine katkı sunmak için var gücümüz ile çalışmalarımıza devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. İyem, ADÜ Teknokent bünyesinde bulunan öğrencilere, AR-GE ve inovasyon kültürünü benimsetmek için ön kuluçka merkezinde ‘’Bir fikrim var’’ diyen tüm girişimci adaylar ile çalışmalarını sürdürdüklerini, şuan da 57 proje ile ön kuluçka merkezinde 65 öğrenci faaliyette bulunduğunu kaydetti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.