AR-GE MERKEZLERİNE  PERSONEL MÜJDESİ

Ekonomi ve endüstri yapılarında edindiği önemli tecrübeleri TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonuna taşıyan Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, “Ar-Ge merkezlerinde çalışan kişi sayısının 15’ten daha da aşağı inmesiyle alakalı şu süreçte bir çalışma gerçekleştiriyoruz” dedi.

SANAYİCİYLE DİRSEK TEMASI

Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunun aktif üyelerinden, Adalet ve Kalkınma Partisi Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Ar-Ge merkezlerinde istihdam edilmesi mecburi personel sayısının 15’ten daha da aşağıya çekilmesi için çalışma yaptıklarını söyledi. MÜSİAD üyeliği görevinde de bulunan, Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi Ekonomik Komite Başkanı ve Başkanlık Divanı Üyesi olarak görev alan Ercoşkun, Sanayi Komisyonunun faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Ercoşkun, komisyon üyeleri olarak sanayicilerle sık sık bir araya gelerek sıkıntılara çözümler ürettiklerini anlattı. Komisyonun üzerinde çalıştığı konulara değinen Ali Ercoşkun, yerli üretim için kamu alım garantisinden savunma sanayine, OSB’lerin faaliyetlerinden üniversite-sanayi iş birliğine kadar birçok konu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

ÇİFTE DİPLOMA

Eğitim hayatınız, iş hayatınız ve siyasi hayatınızdan bahseder misiniz?

Ben ilkokul, ortaokul ve liseyi Bolu’da okudum. Daha sonra 1987’de Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölümüne gittim. 1992 yılında okulu hemen hemen bitirme aşamasındayken Bolu’ya döndüm ve ticari hayata başladım. O zamanki ismiyle bilgisayarcı dükkânı açtım. O tarihten bu yana ticaretle uğraşıyorum. Daha sonra Anadolu Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon Bölümünü de bitirdim. Akabinde 2000’li yıllarda Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Programcılığından da diplomamı aldım. Siyasi hayata 1992 yılında Bolu’ya döndükten sonra, Refah Partisinde yönetim kurulu üyesi olarak başladım. Refah Partisinden sonra Fazilet Partisi ve Saadet Partisinde görev aldım. Ak Partinin Bolu’daki kurucuları arasındayım. Bir dönem merkez ilçe başkanlığı, daha sonra il başkanlığı yaptım ve 2011’den bu yana da milletvekili olarak görev yapıyorum.

SAYI AŞAĞI İNEBİLİR

Komisyonun, Türkiye’de üretilen yazılımları ihraç edilmesiyle ilgili bir çalışması var mı?

Sektör ne kadar talepte bulunursa ve bu taleplerin hükümet nezdinde bir karşılığı oluşursa, o zaman bunun kanuna uygulanması noktasında adımlar atarız. 2011’den bu yana, Mecliste bu manada yapmış olduğumuz devrim niteliğinde bazı düzenlemeler var. Mesela Ar-Ge merkezlerinde çalışan kişi sayısının 15’e kadar düşmesinin temel sebeplerden bir tanesi, bilişim sektörünün talepleridir. Hatta bu sayının daha da aşağı inmesiyle alakalı şu süreçte bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Bilişim sektöründe 3 kişiyle, 5 kişiyle, hatta 1 kişiyle bile Ar-Ge çalışması yapabilirsiniz. Ayrıca yazılımın bir sanayi ürünü olarak kabul edilmesini sağladık. Böylece yazılımcılar da teşviklerden yararlanabiliyor. Aynı şey ihracat teşvikleri için de geçerliydi. Şu anda bunun sanayi ürünü olarak tanımlanması sektörün tamamının uzun yıllardır beklediği bir çözümdür. Bunu da karşılamak bize nasip oldu.

KAMU ALIM GARANTİSİ VERMELİ”

Yerli üretimle ya da özellikle yerli otomotivler alakalı düşünceleriniz nedir?

Yerli otomobili 2019’da göreceğiz, 2020’de de yollarda olacak. Kamu çok ciddi bir alıcı. Sadece otomotivle alakalı değil yazılım için de geçerli bir durum. Kamu, alım garantisi verdikten sonra, “Ne kadar üretmeliyiz?”e bakmalıyız.  Ben, yerli otomobilde ilk çıkacak seriden almak için yazılacağım. Kamu dışında vatandaşın da bu işi çok fazla destekleyeceğini düşünüyorum. Dolayısıyla yerli üretimde ürünü ortaya çıkartıp, yola koymamız lazım. Tarımsal ürünlerde yerli üretime 14 milyar lira destek vermişiz. Bu destek aynı şekilde otomotiv ve yazılım için de geçerli.

SIKINTILARA ÇÖZÜM

Sanayi Komisyonunda hangi konular üzerinde çalışıyorsunuz?

Şimdi komisyon olarak, kanun teklifleri değerlendireceğimiz süreçler var. Sektörel bazda gelen komisyon değerlendirilmesi söz konusu. Komisyon olarak bir diğer sürecimiz de OSB’lerde veya HAVELSAN, ASELSAN, ROKETSAN gibi kuruluşların yerinde incelenmesi. Sanayicilerle bir araya gelerek, yaşanan sıkıntılara çözüm üretmeye çalışıyoruz. Komisyonumuzun adı Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu. Dolayısıyla bir gün ilaç sanayisi teknolojileriyle muhattap olurken, ertesi gün Patent Kurumunun uzmanlarıyla, bir ertesi gün otomotivcilerle, bir ertesi gün bilişimcilerle bir araya gelebiliyoruz.

KÜMELENMEYE OSB EKSENİ

OSB’lerin gidişatını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Burada kümelenme yerine çok ciddi bir yoğunlaşma var. Çünkü artık biliyorsunuz ürünü ne kadar profesyonel bir şekilde bölerseniz, ne kadar çok üretmeye ve hızlı üretmeye yönlendirirseniz kârınız o kadar artıyor. Eğer beyaz eşya sektörü ile alakalı bir kümelenme varsa, bu büyük firmalardan ve bunlara iş yapan yan sanayilerden oluşuyor. Yan sanayiler sonra o kent dışında da iş yapmaya başlıyor. O konuda uzman oldukları için, diğer iller de başvuruyor.  Öteki illerin uzman oldukları konulara da diğer sektörler başvuruyor. Dolayısıyla kümelenme alanında OSB’lerin adım atması çok daha mantıklı. Bu şekilde olan yerlerin yüzde 100 dolulukta çalıştığını görüyoruz. Yani ihtisas OSB’lerin bu manada çok daha verimli olduğu görünüyor. İş gücü sağlanamayacak bir OSB yapmanın bir mantığı yok. O zaman dışarıdan yatırımcı çekmek zor oluyor. Çünkü yer sağlansa da çalışacak eleman sağlayamadıktan sonra onun bir anlamı kalmıyor. Dolayısıyla, profesyonel bir yapılanma gerekiyor. Ben OSB yönetimlerini başarılı buluyorum. Belli bir merkezde yine bilişim alt yapısıyla alakalı OSB’lerin attığı adımlar var.

“SAVUNMADA DOĞRU YOLDAYIZ”

Savunma sanayi Türkiye’de ne durumda?

Son dönemde atılan çok önemli adımlar var. Bunun neticesinde yüzde 70’e kadar yerlilik-millilik oranı başarısı elde edildi. Savunma Sanayii Müsteşarlığının, ASELSAN’ın, HAVELSAN’ın ve ROKETSAN’ın bu manada çok daha bilinçli bir şekilde attığı adımlarla çok ciddi gelişmeler olacağını görüyorum. İşte Sanayi Komisyonu olarak yaptığımız yeniliklerde de bunu görüyoruz. Özellikle savunma sanayi ürünlerinin ihracatında, sadece ürünün kalitesi değil, o ürünü sizden alacak olan ülkelerle ilişkileriniz de çok önemli. Bence savunma sanayinde atılacak çok adım var ama doğru bir yoldayız diye düşünüyorum.

“SANAYİYLE BAĞLANTILI OLMALI”

Sizce üniversite-sanayi iş birliği yeterince sağlanabiliyor mu?

Üniversite-sanayi iş birliğiyle ilgili yaptığımız toplantılarda, görüşmelerde şunu söylüyorum: Bölüm ne olursa olsun, ister sosyoloji olsun ister eğitim fakültesi olsun, verdiğiniz bitirme tezlerinin veya doktora mastır programlarının, gerçek hayatta bir bağlantısı olmalı. Gerçek hayattan maksadımız, özellikle üretimle ve sanayiyle alakalı bir karşılığı olmalı. Eğer bu olursa o zaman üniversite-sanayi iş birliğini çok daha üst seviyede konuşabiliriz. Ama bunu sağlamak için de üniversitedeki hocaların da öğrencilerin de bu iş neticesinde bir ışık görmeleri lazım. Yani üniversite hocaları yeni bir patentten gelir elde edeceğini, bir gelecek olduğunu görürse, o işe fazla sahip çıkabilir. Amerika ya da Avrupa’daki gelişmiş ülkelerde bunları görüyoruz. Üniversite hocası, bir patent sahibi ise bu sayede çok ciddi bir gelir kapısı aranalabiliyor. Bizdeki uygulamalarda bazı eksiklikler var. Bunları tamamlamak için özellikle Türkiye’de TÜBİTAK, YÖK, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bu manada bazı koordineli çalışmaları bulunuyor. Bunları, bizim de içinde bulunduğumuz daha ileri bir aşamaya getireceğiz. Devamlı değişen ve devamlı yenilenen bir ekosistemi bu süreçte devam ettireceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.