Yenilikçiliğe, nitelikli istihdama, katma değeri yüksek ürünler üretmeye odaklanmış, verimliliği ve rekabet gücü yüksek bir ekonomik ortamın oluşturulmasında hayati öneme sahip Ar-Ge faaliyeti, kalkınma performansını etkileyen önemli faktörler arasına girdi.

Giderek artan oranda firma, bünyesinde açtığı Ar-Ge merkezleriyle ürünlerini farklılaştırıp küresel rekabette öne geçmeyi planlıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının paylaştığı Şubat 2019 verilerine göre, Türkiye’deki Ar-Ge merkezi sayısı 1.133’e ulaşmış durumda.

Ar-Ge merkezlerinin 406’sı İstanbul’da, 118’er tanesi Kocaeli ve Bursa’da, 107’si Ankara’da, 81’i İzmir’de bulunuyor. En çok makine ve teçhizat imalatı, otomotiv yan sanayi, yazılım, bilgisayar ve iletişim teknolojileri ile elektrik-elektronik sektörlerinde Ar-Ge merkezi mevcut.

Ar-Ge merkezi bulunan illerin sanayi üretimleri ve ihracat rakamları da üst sıralarda yer alıyor. İstanbul Sanayi Odasının (İSO) “Türkiye’nin 1.000 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırması ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) “İlk 1.000 İhracatçı” sıralaması, Ar-Ge merkezi sayısı fazla olan şehirlerin, listelerde ilk sıralarda bulunduğunu gösteriyor.

Son açıklanan İSO 1.000 listesi içinde 328 İstanbul firması, 80 İzmir firması, 74 Kocaeli firması, 52 Bursa firması ve 51 Ankara firması var. Buna paralel şekilde TİM’in İlk 1.000 İhracatçı listesinde ise İstanbul’dan 426, İzmir’den 83, Gaziantep’ten 68, Kocaeli’den 65, Bursa’dan 62 ve Ankara’dan 41 firma olduğu dikkat çekiyor.

Her sayısında önemli konuları irdeleyen Anahtar Dergisinin son sayısında, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Uzmanları Önder Belgin ve Başak Apaydın Avşar tarafından kaleme alınan “Türkiye’de Bölgeler ve İller Düzeyinde Ar-Ge ve Yenilik Performansının Gri İlişkisel Analiz Yöntemi ile Ölçülmesi” araştırması, konuya bütüncül şekilde yaklaşıyor.

Araştırmanın 81 il düzeyinde Ar-Ge ve yenilik performans sıralaması sonuçlarına göre, İstanbul ilk sırada yer alıyor. İstanbul’u sırasıyla Ankara ve İzmir takip ediyor. Ayrıca 81 ilin beş temel bileşen bakımından haritalandırılması da yapılıyor. Buna göre “beşerî sermaye temel bileşeni” açısından ilk sırada yer alan İstanbul, Ankara ve İzmir’e ek olarak Bursa, Kocaeli, Manisa, Konya ve Eskişehir de yüksek performans sergiliyor. “Ar-Ge ve yenilik altyapısı” değişkeni bakımından incelendiğinde ise İstanbul, Ankara, İzmir ve Kocaeli bu bileşen bakımından ön plana çıkıyor. “Bilimsel araştırma etkinliği” temel bileşenine göre yine ilk sıralarda İstanbul ve Ankara ve İzmir bulunuyor.

Genel olarak bakıldığında ise diğer iller arasında büyük farklılıkların olmadığı gözleniyor. “Ar-Ge yetkinliği ve KÜSİ” temel bileşeni bakımından illerin Ar-Ge ve yenilik performanslarının dağılımı incelendiğinde, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Konya, Kayseri, Sakarya, Adana, Eskişehir ve Gaziantep’in yüksek performans gösterdiği; buna karşın çoğunluğu Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yer alan Hakkâri, Iğdır, Kars, Mardin, Siirt ve Tunceli gibi illerin ise düşük performans sergilediği göze çarpıyor.

“FSMH ve ticarileşme” temel bileşeni bakımından illerin Ar-Ge ve yenilik performansının dağılımını incelendiğinde ise, genel performans sıralamasında ilk sırada yer alan illerin yine bu göstergede de ilk sıralarda olduğu ancak genel olarak illerin büyük çoğunluğunun birbirine yakın performans gösterdiği ortaya çıkıyor.

Tüm bu araştırmaların da ortaya koyduğu gibi, Ar-Ge’yi merkezine alan firmalar ve şehirler ekonomik olarak hızla gelişiyor. Yenilikçi mal ve hizmet üretimi ile rekabet gücünü artırmak için yapılması gerekenler belli. Sağlanan teşviklerle Ar-Ge merkezlerinin açılması ve faaliyetlerini sürdürmesi herkesin yararına olacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.