AR-GE BAZLI KALKINMA

Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunun hem akademisyen hem de iş adamı üyesi AK Parti İstanbul Milletvekili Dr. Hasan Sert, sürdürülebilir kalkınma için önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin yerli üretim ve inovasyon atağına kalkması gerektiğini belirten Dr. Sert, net konuştu: “Temelini Ar-Ge merkezlerine dayandıran yapıyı acilen kurmamız şart.”

“OSB’LER İHMALE GELMEZ”
Akademisyen kimliğini, TÜMSİAD Genel Başkanlığı ve DEİK Yönetim Kurulu Üyeliği gibi önemli tecrübelerle pekiştiren iş adamı, Makine Yüksek Mühendisi AK Parti İstanbul Milletvekili Dr. Hasan Sert, Sanayi Gazetesine konuştu. Dünyada sadece 41 kişiye verilen “Dünya Verimlilik Oscarı Madalyası”na sahip Sanayi Komisyonu Üyesi Dr. Sert, Türkiye sanayisindeki gidişata parantez açtı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “İhtiyaç varsa, yerli üretimden karşılayın” sözünü hatırlatarak, “Kısıtlamalar ve ambargolar, bizlere kendi sanayimizi ortaya koymanın önemini hatırlatıyor” şeklinde konuşan Dr. Hasan Sert, özellikle savunma sanayinde milli duruşun gerekliliğine değindi. Yerel ölçekteki sorunların çözülüp OSB’lerin daha da güçlendirilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Sert, üniversite-sanayi iş birliğinde fikir ve katma değer kavramlarının da altını çizdi ve atılması gereken adımı doğrudan açıkladı: “Bizim mutlaka Ar-Ge merkezlerinden beslenen bir üretim sistemi kurmamız lazım.”

“YERLİYLE KARŞILAYIN”
Savunma sanayideki gelişmeleri değerlendirebilir misiniz?
Ülkemizdeki yerlilik oranı AK Parti hükümetlerinden önce bulunduğu yüzde 20 seviyelerinden bugün yüzde 65-70 seviyelerine çıkmıştır. Türk sanayisi yerinde duramıyor. Cumhurbaşkanımızın “ihtiyaç varsa yerli üretimden karşılayın” sözüyle, Türk halkı bütün unsurlarıyla yerli ve milliliğe doğru gidiyor. Kıbrıs Harekâtı ambargolarını hatırlayalım. Bize bir kabloyu dahi vermeyen ülkeler var, bu yüzden yerli üretim çok önemli. Mühendisimiz, iş adamımız, üniversiteler ve akademisyenlerimiz ülkemizin tüm kesimi bu noktada gerekli önemi ve hassasiyeti göstermelidir.

TÜRKİYE, AÇIĞINI KAPATACAK
Yerli otomobil süreci nasıl devam edecek?
Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla bir araya gelen 5 babayiğit bu işi iyi noktalara getirecektir. Otomobil yan sanayisi kuvvetli iken irade eksikliğinden dolayı yerli otomobili üretemeyen Türkiye bu açığı mutlaka kapatacaktır. Gerekli teknolojide, altyapı ve donanım da zaten mevcut. Şu an dünyanın En büyük 15’inci otomobil üreten ülkesiyiz.

PRESTİJLERİ ARTACAK
OSB’ler üretimin olduğu her ilçede kurulmalı mı?
OSB’ler memleketin atar damarı ve teknoloji depolarıdır, dolayısıyla güçlenmesi gerekir. Bazı bölgelerde özellikle Marmara’da OSB’ler içinde yer bulunamıyor. Japonya’nın yapmış olduğu sanayi devriminin gerçekleşmesine sebep olan KOBİ yapıları ve OSB’ler bugün Türkiye’de ekonomik toparlanma ve teknoloji seviyesini yükseltme görevini üstleniyorlar. Türkiye’nin geleceğini OSB’ler şekillendirecek. Bu açıdan OSB’lerin desteklenmesi ve güçlendirilmesi gerekmektedir. Bu noktada Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı başta olmak üzere KOSGEB, TÜBİTAK gibi ilgili kurumlar önemli çalışmalar yapmaktadırlar.

GÜNEŞE TARLA, RÜZGÂRA KUVVET
Yenilenebilir enerji çalışmalarında atılan adımlar nasıl?
Ürettiğimizle, tükettiğimiz ya da aldığımızla sattığımız birbiriyle dengede, ancak enerjiyi dış kaynaklardan tedarik ettiğimiz için, enerji açığı kadar bir bütçe açığımız da oluyor. Bunu kapatmak yerli enerji üretmekle mümkün olur. Bununla ilgili Enerji Bakanlığımız çok önemli kararlar aldı; güneş tarlaları kuruldu, rüzgâr santralleri üretildi, hidroelektrik santrallerinin sayısı çoğaldı. Enerji üretimi noktasında 1 megavat enerjiye kadar herkese lisans verme kanunu Mecliste çıkartıldı, herkes belirtilen şartlar dâhilinde istediği yerde enerji üretip sisteme enerji katabiliyor; bunlar enerji alanında yapılmış önemli çalışmalardır.

ZİNCİRİN 1. HALKASI
Üniversite-sanayi iş birliği sizce ne aşamada? 
Tam anlamıyla üniversite sanayi iş birliği istenilen şekilde yürütüldü diyemeyiz ama bunu başarmamız şart. Ar-Ge merkezlerinin ve ileri teknolojili ürünlerin üretimini mutlaka büyütmek zorundayız. Çünkü Türkiye yapmış olduğu kg birim başına ihracatı 1,5 dolara satıyor. Bunu mutlaka 3-4 dolara çıkartmamız gerekmektedir. Yani ihracatı arttırmaktan çok, mevcudun niteliğini arttırmak zorundayız. Teknolojik cihazların ihracat fiyatları kilogram başına 30 bin, 40 bin dolar… Biz 1,5 dolarlık ihracatla, bir disketi 100 bin dolara satan firmalarla mücadele edemeyiz, mutlaka ileri teknoloji üretmemiz şart. Bunun için de mutlaka Ar-Ge merkezlerinden beslenen bir üretim sistemini kurmak zorundayız.

DEVLET ARKALARINDA
Bu aşamada teknoparkların görevi ne olmalı?
Teknoparkların büyük bir kısmı üniversitelerin içinde ya da yakın yerlerde kuruluyor. Bunlar da özel teşviklerle besleniyor, ileri teknoloji üretecek şirketler de destekleniyor. Türkiye’nin önemli teknoloji üssü Silikon Vadisi’nin benzeri Bilişim Vadisi adıyla Gebze’de kuruldu. Şimdi orada bu teknoloji şirketlerine özel imkânlarla bir altyapı oluşturmaya çalışıyor devlet. Oranın yanı sıra bazı özel ihtisas alanlarında da yapılacak işlere destek olunacak çalışmalar yapılıyor.

FİYAT TÖRPÜLENECEK
Yerli malı asansör konusuna parantez açmanız gerekirse…
Asansör kullanımı Türkiye’de çok yaygın bir hale geldi. Yeni yapılan inşaatların artık hemen hepsinde asansör var. Öyle ki bazı müstakil evlerde ve villalarda bile asansör kullanılıyor. Bu da asansör kurulumunda ve sonrasındaki periyodik bakımlarında ne kadar önem verilmesi ve dikkat edilmesi gerektiğini gösteriyor. Ülkemizde de her geçen gün asansör denetim ve takipleri düzenli olarak yapılmakta. Yerli malı asansör üretimiyle biz hem maliyeti düşüreceğiz, hem de kaliteyi artıracağız. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.