banner110Türkiye sanayisinin önemli bir potansiyeline sahip olan Ankara, geleceğin endüstrisinde söz sahibi olabilecek bir güçtedir. Başkentimiz Ankara’nın, özellikle OSTİM gibi sanayiye kimlik ve gelecek kazandıran bir markaya sahip olması Türk sanayisi adına gurur vericidir.

Ankara’da her haneden en az bir kişi sanayide istihdam olanağı bulmakta, sanayi bölgelerinden her eve bir ekmek girmektedir. Bu gerçeğin farkında olarak hareket etmek ve Ankara’nın taşıdığı sorumluluğu ve potansiyeli doğru bir şekilde analiz ederek anlayabilmek gerekiyor.

Savunma sanayiden medikale, havacılıktan gıda sektörüne kadar birçok endüstriye kucak açan Ankara’nın taşıdığı potansiyeli yükseltmek için bizler de OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İş Adamı ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) olarak, üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirme gayretindeyiz…

Bizler, 400’den fazla üyemizle 48 ülkeye doğrudan ya da dolaylı ihracat yapıyor, binlerce kişiye istihdam sağlıyoruz. Bu katkımızın bir kartopu misali çoğalarak devam etmesinden yanayız ve bunun için var gücümüzle çalışıyoruz.

Bugünlerde küresel değişim rüzgarını daha net hissettiğimiz sanayi devrimine uyum sağlayabilmek için yapılan alt yapı çalışmalarını yakından takip ediyor, gerektiği yerlerde ORSİAD olarak üzerimize düşen görev ve sorumlulukları Endüstri 4.0 devriminde de yerine getirmeye çalışıyoruz. Ürün ticarileşmesine verdiğimiz değerle, sanayicilerimize bilinç kazandırma çalışmalarımızla ve yatırım hareketlerini takip ederek kapı araladığımız yeni uluslararası işbirlikleriyle endüstrimizin ilgili platformlarda daha güçlü bir temsille yer alması için gayret sarf ediyor, Ankara’yı layık olduğu değere ulaştırma yönünde kararlılığımızı ortaya koyuyoruz.

Bir konuda da farkındalık sahibiyiz; gözlemliyoruz ki günümüzde sıkça zikrettiğimiz endüstriyel dönüşüm sanayicilerimizin vizyonuna entegre olmuş.

Ankara sanayicileri sanayi devrimi konusunda çok daha meraklı, çok daha araştırmacı. Yeni ekipman yatırımlarında elini çabuk tutan kent sanayicimiz, Endüstri 4.0’ın meyvelerini çabucak toplayacak gibi görünüyor.

Bizleri geleceğe hazırlaması açısından yeni üretim altyapısı olan Endüstri 4.0’ı iyi anlamalı, alt yapı çalışmalarını oluştururken sağlam temeller kurmalıyız. Tüm dünyada gelişmiş ülkelerin öncelikli çalışmaları üretime dijital kimlik kazandıran, bulut teknolojilerle kullanıcılarına kolaylık sağlayan ve robotların birbiriyle iletişime geçtiği akıllı fabrikaları sistemle bütünleştiren Endüstri 4.0 temelinde gerçekleştiriliyor. Türkiye sanayisi olarak yaklaşan bu treni kaçırma lüksümüzün olmadığı apaçık görünüyor. Endüstri 4.0 trenini kaçırmak demek sanayimizin her alanında dışa bağımlı hale gelmesi, güncel teknoloji nimetlerinin gerisinde kalması ve üretim araçlarının istenilen randımanda ürün ortaya koyamadığından mütevellit ihracatta patinaj çekmek anlamına gelir.

Dışa bağımlılığımızı sıfıra indirmek ve dünya ile rekabet halinde kalabilmek için kendimizi bu eksenin etrafında doğru şekilde konumlandırmalıyız. Endüstri 4.0’dan beklentilerimizin neler olduğunu, altyapımızın bu yeni sanayi devrimine ne derecek hazır olduğunu, nasıl bir çalışma programı takip edilmesi gerektiğini ve bu noktada personel yetkinliğinin ne derece ehemmiyet taşıdığını öncesinde düşünmemiz gerekiyor.

Öte yandan bu değişim rüzgarının bizlere sunduğu tüm avantajları da doğru değerlendirmekte yarar vardır.

Endüstri 4.0’ı bir tehdit olarak değil, büyük bir fırsat olarak görmeliyiz.  Devletimizin değerli kademeleri bu anlamda sanayiciye daha çok kucak açmaya başlamış durumdalar. İş ve endüstri çevrelerinin destekçileri olan İŞ-KUR, KOSGEB, KGF ve diğer birçok kamu kurumu sanayicimizin daha fazla yanında olmaya başladılar.

Bizim beklentimiz azalan bürokrasi trafiğinin sanayicimiz karşısında tamamen ortadan kaldırılması ve zaten yatırım yapmak için büyük bir çaba gösteren sanayicimizin yatırım şevkini kıracak gereksiz uygulamalardan kurtulmasıdır. Bu aşamada, sanayicimizi Endüstri 4.0’a hazırlayacak bu sürecin daha kolay ve anlaşılır hale getirilmesini temenni ediyoruz.

Siz değerli Türk Kamuoyuna saygılarımı sunar, geleceği parlak üretim için mücadele veren herkesi tebrik ederim.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.