AHİLER TOPRAĞINA YARAŞIR ENDÜSTRİ

Emek ve dayanışma kültürünün filizlendiği Kırşehir’de kentin imajına yaraşır üretimler gerçekleştiren Kırşehir OSB, altyapısını kusursuz çizgiye yaklaştırma yolunda. OSB, yatırım iştahlısı sanayici için yeni parseller de üretecek.

ÇEHRESİ GÜZELLEŞİYOR

79 yatırımcıdan 60’ının, 97 adet parsel üzerinde aktif olarak üretim yaptığı, geriye kalan 43 sanayi parselinde ise 19 yatırımcının inşaat ve proje süreçlerinin devam ettiği Kırşehir OSB, bin 250 kişilik istihdamın da kalesi… Bölgeyi ulaşıma açan kara yollarıyla iç içe olan Kırşehir OSB, farklı demiryollarına da ortalama 90 kilometre uzaklıkta. Kapadokya Havalimanı’na 60, Kayseri Havalimanı’na 130 ve Esenboğa’ya 180 kilometre mesafede olan Kırşehir OSB, katılımcılarına standartların üzerinde bir hizmet kalitesi sunmak amacıyla altyapısını da günden güne yeniliyor ve sorunları ortadan kaldırıyor.

KIRŞEHİR’İN AŞ KAPISI
Bin 250 istihdam yaratan 60 firmasında 13 firmayla gıda sektörünün 200 istihdam sağladığı Kırşehir OSB’de, makine sanayisi 5 firmasıyla 300, mobilya ve orman ürünleri sektörü 6 firmasıyla 160, kimya ve petrol ürünleri sektörü 7 firmasıyla 50, plastik ve PVC sektörü 4 firmasıyla 70, mermer, granit ve beton sektörü 6 firmasıyla 240, tekstil sektörü ise tek firmasıyla 47 istihdama kapılarını açıyor. OSB’de farklı alanlarda faaliyette olan 18 firma da 183 kişiye aş veriyor. 20’ye yakın sektörün faaliyet gösterdiği Kırşehir OSB’de doluluk oranı ise yüzde 95. OSB’nin yükselişiyle ilgili Sanayi Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan Kırşehir OSB Başkanı Süleyman Eraslan, bölgenin yatırım ve ihracat politikasıyla ilgili de bilgi verdi. Eraslan, “Altyapı hizmetlerimizi tamamlayarak OSB’mizin çehresini güzelleştirmek öncelikli hedefimiz” dedi.

“YAPILI” OSB
OSB’nizin ihracat oranları ve hâkim olduğunuz pazarlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Hakim olduğumuz pazarların başında inşaat sektörü gelmektedir. İnşaat yapı malzemeleri üretimi anlamında OSB'mizin yaklaşık olarak yüzde 30’u bu sektörde faaliyet gösteren fabrikalardan oluşuyor. Güneş enerjisi sistemleri konusunda Türkiye'de öncülük eden firmalardan Eraslan Güneş Enerjisi de OSB'mizde faaliyet gösteriyor. Bunun yanında Granit A.Ş ve Neoplastik A.Ş boyner kazanları, basınçlı buhar kazanları, basınçlı su kazanları imalatı yapan Wenta Makine A.Ş  gibi Türkiye'de öncülük eden firmalar bizim bünyemizde. Yurt içi ve yurt dışında tanıtım fuarlarına katılarak ve reklam çalışmalarımızı arttırarak etki alanlarımızı genişletme ve OSB'mizi büyütüp ve etkinleştirme çalışmalarına aralıksız devam ediyoruz.

“GİRİŞİMLERİ BAŞLATTIK”

Bölge olarak sorunlarınız var mı? Bu sorunlar nasıl çözülebilir?

Bölge olarak yaşadığımız bazı sorunlarımızın başında ulaşım, OSB yerleşim alanımızın yetersizliği ve kalifiyeli eleman açığı gelmektedir. Bu sorunlarının çözümüne yönelik, ilk olarak tren yolu hattının Kırşehir bölgesinden geçmesini sağlamak amacıyla girişimlerimizi sürdürmekteyiz. OSB'mizin genişletme aşamasında ise yer seçimi yapılan ilave alanımızın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2018 yılı yatırım programına alınarak Ankara-Kayseri yoluna bir cephesinin olmasının sağlanması hedeflenmektedir. Bu hedef kapsamında Eski Bakan Dr. Faruk Özlü ile görüşmelerimiz sonucunda büyük bir adım attık. Ayrıca kalifiye eleman konusunda da OSB'deki firmalarımızın sektörel dağılımı göz önünde bulundurarak OSB Meslek Lisesi kurduk ve bu soruna kökten çözüm bulmak yolunda büyük bir adım attık.

KANI DURDURACAK
OSB içi eğitim konusunda ne düşünüyorsunuz? Nitelikli eleman teşvikleri sizce yeterli mi?

OSB'lerin kanayan yarası, kalifiyeli eleman ihtiyacıdır. Bu konuda OSB'mizde kalifiyeli eleman yetiştirmek üzere OSB Meslek Lisesini açtık. Bu önemli atılımımızla birlikte bir nebze de olsa bu kanayan yaraya çare olabilme arzusundayız. MEB de bu sorunun farkındadır. Bu farkındalık kapsamında meslek liselerine olan ilgiyi artırma çabalarına hızla devam etmekte ve sektörün nefes alması konusunda gerekli desteği vermektedir.      Bu şekilde özel sektör ve devlet iş birliği içinde bu sorunun ortadan kalkacağına inancım ve güvenim sonsuzdur.

RAKİPLERİNİN FARKINDA
Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarınız nelerdir? OSB'lerin teknolojik alanlarda yapacakları yatırımda nelere dikkat etmeleri gerekir?

Kamu, sanayi ve üniversite iş birliği adı altında OSB'deki firmalarımızın faaliyetlerini inceleyerek nerelerde eksiklikler olduğunu tespit ederek Ar-Ge ve problemi çözme aşamasında üniversite ile birlikte mühendislik, Ar-Ge ve inovasyon iş birliği yapıyoruz. Ticaret odasıyla birlikte Ar-Ge birimi kurma ve OSB’deki firmalara proje ve Ar-Ge destek hizmeti sunma yolunda adımlar atacağız. Rakiplerimizin global dünyadaki bütün firmalar olduğunun bilinci ile hareket ediyoruz. Bu farkındalıkla teknolojik gelişmeleri takip ederek evrensel sanayinin gerisine düşmememiz gerektiğinin farkındayız. Kalite standartları gereğince yapmış olduğumuz üretimleri en son teknolojiyi kullanarak uygun maliyetli rekabet gücü yüksek ürünler olarak piyasada yer edindirme gayreti içerisindeyiz. OSB'deki bazı firmalarımız kendi üretimleriyle ilgili patentlere sahip olup teknolojik gelişmelere katkı sağlamaktadır. Bizler de değişen ve gelişen dünyanın kattığı bu bilinç ve sorumlulukla yolumuza devam edeceğiz.

PARSELLER ÇOĞALACAK

OSB’nizdeki yeni yatırım faaliyetlerini anlatır mısınız?

Önümüzdeki dönem ilave OSB'nin altyapı hizmetlerini tamamlayarak en kısa zamanda satışa uygun sanayi parsellerine dönüştürmek, çevre düzenlemesi yaparak OSB'mizin güzel bir çehreye kavuşmasını sağlamak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Kırşehir OSB’yi, çalışanlarımızın gözünde sadece işyerleri barındıran bir alan olarak değil aynı zamanda, sosyal ve kültürel aktiviteler gerçekleştirilebileceği bir yapıya kavuşmak için çalışıyoruz. Son olarak bir amacımız da yaşam standardı yüksek bir OSB konumuna gelmek ahiliğin başkentine yakışır bir OSB ile Kırşehir'imize değer katmaktır.

ÜRETİM ÜÇGENİNE SADIK
OSB’lerin daha çok üretim yapabilmesi için ne gibi önlemler alınabilir?

Biz Kırşehir OSB olarak faaliyet gösteren firmalarımıza öncelikle en iyi ve en kaliteli hizmeti vererek yatırımcının memnuniyet seviyesini yüksek tutmayı amaçlıyoruz. Ayrıca; gelişen ve güncellenen dünyada teknolojik, idari ve hukuki düzenlemeleri takip ederek yatırımcılarımızı doğru yönlendirme konusunda gerekli hassasiyeti gösteriyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile olan ilişkilerimizi en üst seviyede tutarak gerek var olan yatırımcının sorunlarının giderilmesi ve memnuniyet seviyesinin artırılması, gerekse yeni gelecek yatırımcının ilgisini çekme konusunda son derece titiz ve özverili davranıyoruz. Üretimin artması için alınabilecek en büyük önlemlerden birinin de yatırımcı, çalışan ve nihai ürünü satın alan tüketicinin doğru bilgilendirilmesinden geçtiğinin farkında olarak yolumuza devam ediyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.