Bir hafta önce nitelikli yatırım cazibesi yükselen şehir Adana’da “geleceğin mimarları” buluştu.
Türkiye’nin dört bir yanından organizasyonda yerini almak için yollara düşen Ar-Ge’ciler, akademisyenler ve ekosistem paydaşları, geleceği üretmek için daha fazla güdülenecekleri ve güçlerini birleştirebilecekleri bir çatı altında bir araya geldi:
3. Ar-Ge Sanayi Akademi Buluşması… 
İlki İstanbul, ikincisi Kayseri’de düzenlenen bu buluşmanın ileriye dönük sayısız hedefi var. Fakat biri; bariz olarak birkaç ayak daha önde:
Orhan Hoca’nın da ifade ettiği gibi; network… 
Peki, nedir bizlerin dilinden düşmeyen bu tırnak içerisindeki “ecnebi” tabiri? Anımsayamayanlar için, 8 tuş vuruşu sonrasında karşımıza çıkıyor en yaygın tanımı:
“Aynı bilgi kaynaklarını paylaşan, çok sayıda iletişim hatlarıyla birbirine bağlı bilgisayar şebekesi.”
Yani ağ… Yani üretimdeki yetkinlik seviyelerini birbirlerine yakınlaştırma hedefiyle buluşan Ar-Ge’ci, sanayici ve akademisyenler… Yani bir şebeke; geleceğin üretim şebekeleri; sizler…

Türkiye’nin dört bir yanından bir araya gelinen, sanayicileri akademisyenlerle kaynaştırarak yıkılmaz denen duvarları yıkma hedefini şiar edilen bu etkinliğin en büyük amacı; akademisyeni amfiden; sanayiciyi ise kabuğundan çıkarmak ve onları ortak paydada; teknolojik iş işbirliğinde buluşturmak…
Belirtmeden geçmeyelim; Adana, kent yöneticileri ve ekonominin nabzını tutan tüm tepe isimleriyle birlikte kaliteli kalkınmanın “Da Vinci şifresini” çözmüş. 1950’lerin tarım kenti, yerini – tarımı terk etmeden-, ileri teknolojili sanayiye adamaya hazırlanmış. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün teknokentlerden bir araya gelen 75 firmaya teknolojinin eski yıllarını karşılaştırmalı örneklerle hatırlattığı ve Adana’da yeni teknolojilere kapı açıldığını anlattığı gala yemeği konuşmasında da, ertesi gün Ar-Ge ve iş birliğine dair mesajların verildiği buluşmada da hem Adana’nın hem de Türkiye’nin kalkacağı atağın sinyalleri verildi. 
Şapkalar öne kondu, “iş birliği sofrası”nda her paydaş grubu üzerine düşen sorumlulukları düşündü. Orhan Hoca’nın “ille de network” temalı konuşmaları, kararlılığıyla dikkat çeken Adana Hacı Sabancı OSB Başkanı Bekir Sütcü’nün, “Artık sıra biz sanayicide” ifadeleriyle tamamlandı. Hatta Sütcü, yakın zamanda Adana’daki Ar-Ge merkezlerinin sayısının 15’e varması, hatta bu sayıyı geçmesi için girişimlere hız vereceklerini söyledi. 
TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Şahin Gök, TEYDEB desteklerinin sanayi desteklerine evirileceği müjdesi vererek, “dönüşüm yakın” dedi. Günün bombası her ne kadar sanayi destekleri olsa da, asıl köprüler konuşmaların akabindeki stant ziyaretleriyle kurulmaya başlandı.
İnovasyon ve sanayi camialarının sözcüsü Sanayi Gazetesi olarak bizlerin de stant açtığı bu renkli etkinlik, firmaları kaynaştırdı. Birbirlerinden haberdar olmayan firmalar el sıkıştı, ortak kentte Ar-Ge yapan yöneticiler birbirlerine “hatta kalalım” mesajı verdi, “bu teknolojiyi üreten tek firma mısınız?” soruları havada uçuştu, işletmelerin sergiledikleri ürünler denendi. Belediye Başkanı’ndan OSB idarecisine ve meclis üyesine kadar, gerçek üstü simülatörleri denemeyen, sanal ortamda direksiyon sallamayan kalmadı… 
Alanında en iyi firma, üniversite ve kurumların sunumları birbirinden öğreticiydi. Özellikle şahsına münhasır anlatımıyla Oytun Hoca, hem eğlendirdi hem de verdiği tıbbi bilgilerle “beyin kıvrımlarımızı” harekete geçirdi. 
Sözün özü; Ar-Ge Sanayi Akademi Buluşmaları’nın Adana ayağı, beklediğimizden verimli anlara sahne oldu, katılımcılarda güzel anılar bıraktı. Bizler de atmosferdeki heyecanı sizlere soğumadan aktarmak için çaba gösterdik. 
Misafirlerini kentin en güzel yerlerinden birinde ağırlayan Adana Büyükşehir Belediyesine teşekkür etmemek olmaz… 
Unutmadan;
Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün, gala yemeğindeki konuşmasının girişim vurgulu kapanış sözleri oldukça anlamlıydı: 
“Yüksek kabiliyetli, enerjisi yüksek girişimcilerimiz vasıtasıyla, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ifadesiyle muasır medeniyetler seviyesine inovatif büyümeyle ulaşacağız…”
Buluşmanın bir sonraki etabı için; ne yalan söyleyelim söyleyelim, sabırsızız…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.