banner110

EPDK'nın elektrik sektöründe uyguladığı en geniş cezai yaptırımdan bahsetmeye devam edeceğiz. 

Haksız olarak ceza alan bir şirket oldu mu?
Bazı lisans sahibi elektrik şirketleri PYS dediğimiz Piyasa Yönetim Sisteminin çalışma sisteminin tartışmalı olduğunu ve gerekli belgelerin sisteme yüklenmesine rağmen sistemdeki arızadan sebep bunun EPİAŞ tarafından görülemediği ve bundan sebep ceza aldıklarını iddia etmekte olmasına rağmen şu ana kadar yapılan çalışmalarda bu yönde bir bulguya ulaşılamamıştır. Ancak aksi yönde bir bulguya rastlanılması halinde tabikide bu şirketlerin tedbir cezasının kaldırılacağı EPDK tarafından bildirilmiştir.

 

Lisans sahibi şirketlerin piyasadaki kriz sebebi ile ikili anlaşmaları iptal etmesinin portföy giriş yasağı ile bir ilgisi var mıdır?
EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'ın kamuoyuna yaptığı açıklamada "Tüketiciyi mağdur edeni, mağdur ederiz" demesi sebebi ile piyasada elektrik abonelerini portföy dışına bırakan şirketlerin cezalandırıldığı söylemleri mevcuttur. EPKD Başkanı Sayın Yılmaz'ın avukat olduğunu sizlere hatırlatmak isterim. Dolayısı ile hukuksuz bir işlem yapılması söz konusu olamaz. Dolayısı ile böyle bir şey yapması söz konusu değildir. Tüketiciyi mağdur ederek ticaret yapacağını düşünen şirketlerin Sayın Başkanın bu konudaki hassasiyetini yine de dikkate almalıdır. Niyeti kötü olanlar er geç EPDK'nın idari yaptırımını tadacaktır.

 

En çok gelen eleştirilerden birisi; 1 tane hata yapan ile 400 tane hata yapanın aynı cezayı alması hakkaniyetli midir?
Bu konuda çok fazla argüman üretilebilir ve cevap nereden baktığınıza göre değişebilir. EPDK'nın yaklaşımına göre tek seferlik mevzuat ihlaline bakışı ile birden fazla kez yapılan ihlale bakışı aynıdır. Burada dikkat edilen mevzuatın ihlal ve tüketicinin mağdur edilmesidir. Mantıken birden fazla ihlali yapanın daha ağır cezalandırılması gerekiyor. Bu konuda EPDK kurum olarak eleştirilebilir. Ancak bu eleştirilerim muhatabı o dönemdeki yöneticilerdir. Yani şu anda doğrusunu yapan EPDK çalışanlarını eleştireceğimize o dönemde işini yapmayanlara husumet yöneltilmelidir. Geçmişte yapılan yanlışların devam ettirilmesini beklemek yapıcı bir yaklaşım olmayacaktır. Bu aşamadan sonra elektrik piyasasında ceza mekanizmalarının daha etkin olduğunu göreceğimizi düşünüyorum.

 

Görevli Tedarik Şirketlerinin K1 ve K2 Portföyü arasında müşterilerini değiştirerek haksız kazanç sağladığına dair ciddi anlamda iddialar mevcut EDPK’nın bu konuda bir çalışması olacak mı? 
K1 ve K2 portföyü üzerinden geçiş yaparak Toptan Elektrik Satışı yapan şirketlere göre haksız rekabet iddiaları gün geçtikçe artıyor. Bu konudaki sorumuza kurum tarafından verilen cevapta K1 ve K2 portföyleri arasında mevzuata ve rekabete aykırı şekilde geçiş yapıldığının tespiti halinde bunu EPDK kurumuna bildirmeliler. EPİAŞ bu konuda yaptırıp uygulayan bir kuruluş değil. Kuruma ulaşan şikayetlerin titizlikle inceleneceği belirtildi. Çekingen kişiler için şikâyeti yapanın kimlik bilgilerinin saklanabildiğini hatırlatmalıyım. Konu hakkında şüpheleri olanların bize yani Enerji Tüketicileri Derneği'ne başvuru yapabileceklerini hatırlatmak isterim.
 

ST portalında fatura keserken endeks bilgilerinin belirtilmesi mevzuat gereği olmasına rağmen henüz uygulamada bu mümkün olmamaktadır. İleride bu konuda da geriye dönük ceza uygulanabilir mi? Neden dağıtım şirketlerinin endeksleri sisteme girmesi sağlanamıyor? 
Lisans sahibi her şirketin öncelikle bilmesi gereken Elektrik Piyasası Kanunu gereği EPDK hükümlerine uymaları gerektiğidir. Mevzuat ihlali yapan kişinin ihlali yaptığı zaman cezalandırılmamış olması bu işten kurtulduğu anlamına gelmez. Dolayısı ile EPDK tarafından ceza yemeden işinizi düzgün yapmaya gayret edin. Yoksa işinizi eksik yapmanın size bir maliyeti olacaktır. Ceza tahakkuk etmeden işinizi düzgün yaparsanız kimse sorun yaşamayacaktır. EPDK'nın adalet terazisi yavaş çalışıyor olabilir, ancak hiç çalışmadığını düşünenlerin yanılacağı aşikardır.
 

Uzun lafın kısası bulunduğumuz yeri yine sektörün kendisi belirlemiştir. Elektrik sektöründe adil rekabet koşulları oluşturulmalı ve ticari etik kavramı yerleştirilmelidir. Bunun için önce her şirket kendini düzeltmelidir. Etrafımızdaki kötü örnekleri dikkate alarak kendi şirketinizin felsefesini belirlerseniz bu sektör hiçbir zaman düzelmez. Sektördeki kaostan para kazanma arzusunu bırakmalıyız. Elektrik sektörü lisans sahibi elektrik şirketinin fatura gönderip abonenin bunu ödemesinden ibaret değildir. Hala profil maliyeti yapmasını bilmeyen, koskoca bir operasyonu 2-3 kişi ile yönetmeye çalışan, hiçbir şey bilmeden elektrik ticaretine kalkışan çok sayıda şirket var. Ceza almasına üzüldüğüm birkaç şirket var. İşleyen bir elektrik piyasası oluşturulana kadar işimizi yaparken daha dikkatli olmamız gerek. Çok yakında daha ağır yaptırımlar göreceğiz gibi görünüyor.
 

Bilinçli Tüketici, Basiretli Tüccar olun!
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.