banner110


1700’lü yılların sonlarına doğru su ve buhar gücünü keşfeden insan, üretimde kas gücü yerine su ve buhar gücünü kullanmış ve böylelikle üretim miktarını artırırken maliyetleri aşağı çekmiştir. Su ve buhar gücü ile yetinmeyen insan, 1800’lü yıllarda elektrik enerjisini keşfederek imalatta elektriği kullanmaya başlamış ve nihayet 1900’lü yılların ortalarında elektronik ve otomasyon sistemleri üretim sürecinin temel belirleyicisi olmuştur. Yaşanan bu süreçler, etkileri ve sonuçları açısından birer devrim olarak kabul edilmektedir. Yukarıdaki sıralamadan hareketle 1., 2. ve 3. Sanayi Devrimlerini bugün bilgi ve iletişim teknolojileri ile donatılmış, birbirleri ile konuşan, öğrenen ve otonom hareket edebilen makine ve robotlar ile dijital teknolojileri kullanan siber fiziksel sistemlerin kullanılmaya başlandığı 4. Sanayi Devrimi takip etmektedir.
Bazı kesimlerce bir devrim, kimilerince bir evrim niteliği taşıyan bu yeni süreç hiç şüphesiz ki hayatımızdaki birçok şeyi değiştirecektir. Klasik üretim yöntemleri yerini daha verimli ve çevreye saygılı, kişisel tercihleri baz alan ve daha esnek, teknolojik ve akıllı üretim yöntemlerine bırakacaktır. 4. Sanayi Devrimi, sanayinin topyekûn dönüşümüne katkı sağlayacaktır. Bu dönüşümü yerli imkânlarla gerçekleştirmek bile imalat sanayimizin ürün gamında yüksek teknolojiye geçişi için büyük bir adım olacaktır. Asıl hedefimiz 4. Sanayi Devrimine geçelim derken ithalatımızı artırmak değil, yerli imkânlarla, yapabilirliğimizi artırarak ve yetenek kazanarak bu süreci başarıyla yönetmek, yerli ve yüksek teknolojili sistemler vasıtasıyla üretimde yüksek katma değeri yakalamak ve ülkemizi bilimsel, teknolojik ve endüstriyel olarak en iyi seviyelere çıkarmaktır.
Dünyanın farklı bölgelerinde kendisine farklı isim ve tanımlar bulan bir dönüşümden bahsedilmektedir. Örnekleri incelediğimizde karşımıza ilk Almanya çıkmaktadır. Almanya, hem 4. Sanayi Devrimine geçişte liderliği yürütmek hem de bu devrimin en önemli tedarikçisi vasfını elde etmek için önemli çabalar sarf ederek bu süreci kamu, özel sektör ve bilim camiası ile birlikte yürütmektedir. Diğer yandan Amerika Birleşik Devletleri “İleri İmalat” adını verdiği bu süreçle ilgili ciddi çalışmalar yürütmektedir. Süreç Ulusal İmalat İnovasyon Ağı Programı kapsamında sürdürülmektedir. Kendisine dünyanın en ileri sanayi ülkesi olma hedefi koyan Çin, 2015 yılında duyurmuş olduğu “Akıllı Üretim 2025” strateji dokümanında bir takım öncelikli alanları ve atılması gereken adımları belirlemiştir. Aynı zamanda Güney Kore ve Avrupa Birliği ülkeleri gibi ülkeler dönüşümün önemini kavramış ve her biri kendi ülkesi özelinde çalışmalarına devam etmektedir.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, Sayın Bakanımızın başkanlığında ve aralarında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV), üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarından paydaşların yer aldığı bir yapı kurma çalışmalarımız devam etmektedir. “Sanayide Dijital Dönüşüm Platformu” olarak adlandırdığımız bu yapı “Türkiye’nin Sanayi Dönüşümü’’nü gerçekleştirmesi için çalışacaktır.
Bu değişim ve dönüşüm sürecinin planlı ve programlı bir şekilde, risklerin en aza indirgenerek fırsatların faydaya dönüştürüleceği bir şekilde gerçekleşmesi amacını taşıyan bu yapı, teknolojik altyapıdan iş gücü ve eğitime, standardizasyon ve mevzuat altyapısından güvenliğe kadar birçok alanda çalışmalar yürütecektir. Dünya’nın en büyük 10 ekonomisinden biri olma, 500 milyar dolar ihracata ulaşma, Ar-Ge harcamalarını GSYH’ye oranını yüzde 3 ve yüksek teknolojili ürün ihracatının imalat sanayi ürünleri içindeki payını yüzde 8 düzeyine yükseltme hedeflerine sahip 2023 stratejisinin başarıya ulaşmasında “Türkiye’nin Sanayi Dönüşümü’’ en önemli belirleyicilerden olacaktır. Yerli ve yüksek teknolojili ürün ve sistemlerin üretimi ve kullanımı sadece sanayi sektörlerinin üretim artışı ve rekabetçiliğini değil aynı zamanda ülkemizin ekonomik yapısı ve gelir düzeyini de ileri noktalara taşıyacaktır. Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.