30 tondu.

167 metrekareyi kaplıyordu.

Bir oda dolusu sistem ve kablo olarak hayatımıza girdi.

ABD’de 1940’lı yılların sonunda, Türkiye’de ise 80’lerde bomba etkisi yarattı.

Dünyayı çalkaladı, bir devrin bağımlılığı; yeni jenerasyonun ise eli ayağı oldu.  

Hayatımıza girdiği andan beri değişimlerin ardı arkası kesilmedi. Tonlarca ağırlıktaki bir sistemin içinde yer alırken bir anda masalara sığmaya, oradan dizlerimizin üstünde konuşlanmaya başladı.

Yeni iş fikirlerine hayat, girişimcilere ilham verdi. Kâh ders çalışma kaynağına dönüştü, kâh uzak ülkeleri bir tıkla önümüze getirdi.

Ucuzladı, yaygınlaştı, küçüldü. Öyle küçüldü ki, artık hem bileklerimizin üstünde hem de cebimizde.

Günümüzde ise komut veriyor.

Dünyayı değiştiren bu iki kavramın adı bilgisayar ve internet.

İnternet artık, çağın endüstrisinin temel yapıtaşı. Birbirleriyle konuşan robotların şekillendirdiği Endüstri 4.0 döneminde hayati görevde. Endüstri 4.0, internet bağlantılı yeni dönemin adı.

İşin üretim teknoloji boyutunun önemini her satırımızda vurguluyoruz.

Fabrikalarda bir bir “ışıklar” sönüyor, lakin olumlu anlamda. “Karanlık fabrikalar”, yani insansız veya insan müdahalesine minimum düzeyde ihtiyaç duyan tesisler, ekonomiye katkısını gün geçtikçe artıracak, her gün yeni bir firma Endüstri 4.0’la kucaklaşacak.

Pazarlama kanadını da değerlendirmeye alırsak internetin sayısız nimeti mevcut.

Ekonomimizin orta direkleri KOBİ’ler için internet sayısız nimetlerin olduğu büyük bir derya...

Filizlenme aşamasındaki fikirlerin hedef kitleleriyle buluştuğu mecra olan internet, uzağı yakın ediyor, yeni ticari kanallar ve pazarlara girişi kolaylaştırıyor ve girişimciye sınırsız kapılar açıyor.

Türkiye’nin pazar nabzını tutan Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), “Dijitalleşen Dünyada Ekonominin İtici Gücü: e-Ticaret” raporunda, 2016 yılında yüzde 65'e ulaşan akıllı telefon penetrasyonu ile Türkiye’nin yüzde 60 olan dünya ortalamasının üzerinde olduğunu ifade etmişti.

Türkiye’deki elektronik ticaret pazarı yelpazesini açtı. Daha fazla yol alması beklenen, gelişmelere açıklık konusunda uyum sağlasa da, internetin nimetlerinden tam randımanla faydalanamayan KOBİ’ler, ilerleyen zamanlarda değişime tam manasıyla entegre olacak gibi.

Google Türkiye yetkilileri internette KOBİ'ler için büyük fırsatlar olduğunu vurguluyor ve KOBİ’lere “internette müşterilerinizi kovalayın” mesajı veriyor.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da, e-ticaret piyasasından daha fazla pay alınması yönünde önemli destekler geliştirilmekte olduğunu müjdeledi. Özellikle kadın girişimciler, bu bağlamda pozitif bir desteğe tabi olacak.

Aksaray’dan Ordu’ya, Kayseri’den İstanbul’a kadar, Türkiye’nin her yerinde “e-ticaret” kelimesi hızla aranıyor. “Dijital pazarlama” ise Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya gibi büyük kentlerde daha ön sıralarda.

Türkiye dönüşüyor.

Bu dönüşümün sırtlayıcıları KOBİ’ler olacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mahmut Nazım Can 2019-03-21 14:45:43

Tuğçe Hanım, yazınızdan dolayı sizi kutlarım.
Ticaret bakanlığının e-ticaret siteleri destekleri ile alakalı olarak önceki dönemde Ekonomi bakanlığının yaptığı çalışmaların değişmesi ve destek için firmaların aracı kurumlara başvurmak durumunda olması firmalar açısından aleyhte bir durum olmuştur.
E-ticaret sitelerine devlet desteklerinin güncelleşmiş koşulları ile ilgili kamuoyunu bilgilendiren bir çalışma yapmanızı dilerim. Saygı ve selamlarımla

Misafir Avatar
Sanayi Gazetesi (Tuğçe Erol) 2019-03-27 08:57:40 @Mahmut Nazım Can

Mahmut Nazım Bey Merhabalar;
E-ticaret ile ilgili talep etmiş olduğunuz konularla ilgili ilerleyen zamanlarda çalışmalar yapılacaktır.
Takibiniz ve yorumlarınız için teşekkür ediyoruz, saygılarımızla...

Beğenmedim! (0)