banner89

“ARTI İSTİHDAM” CEVABI

Türkiye’nin darbe girişiminin olumsuz etkilerini aştığını dile getiren Antakya OSB Başkanı Tahsin Kabaali, “Bu tatsız konuyu geçmişte bıraktık. Sanayiciler olarak ileriye bakıyor, cevabımızı istihdam ve üretim artışıyla veriyoruz” dedi.

“ARTI İSTİHDAM” CEVABI

Türkiye’nin darbe girişiminin olumsuz etkilerini aştığını dile getiren Antakya OSB Başkanı Tahsin Kabaali, “Bu tatsız konuyu geçmişte bıraktık. Sanayiciler olarak ileriye bakıyor, cevabımızı istihdam ve üretim artışıyla veriyoruz” dedi.

11 Temmuz 2017 Salı 10:12
“ARTI İSTİHDAM” CEVABI

YÜZDE 5 BÜYÜME SAĞLANDI

Antakya OSB Başkanı Tahsin Kabaali, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından sanayicinin verdiği “daha fazla üretim” sözünün, önemli bir sorumluluk alma davranışı olduğunu belirterek, bu sözün tutulduğunu söyledi. 2017 yılının ilk çeyreğinde sağlanan yüzde 5’lik büyümenin, bunun sonucunda gerçekleştiğini dile getiren Kabaali, “Sanayicinin sorumluluğunu yerine getirdiğinin bir başka kanıtı ise iş dünyasınca sağlanan artı istihdam olmuştur” dedi. Başkan Kabaali, darbe girişiminin her Türk vatandaşı gibi kendisini de derinden üzdüğünü, doğrudan demokrasiye yapılan böyle bir girişimi şiddetle kınadığını vurguladı.

“KALICI ETKİSİ OLMAZ”

15 Temmuz darbe girişiminin uzun vadede kalıcı bir etkisinin olacağını düşünmediğini söyleyen Kabaali, “Yeter ki bu girişimden gerekli dersleri, gerekli çıkarımları yapmış olalım, bu girişimin tekrarlanmasını sağlayacak fırsat ve zeminleri yaratmayalım. Ama burada handikap olabilecek konu, ‘olağanüstü hal’ dönemlerinin sürekli uzatılması nedeniyle yabancı yatırımcıda güvenli bir ortamın bulunmadığı algısının oluşmasına istemeden de olsa yol açılmasıdır. Bu potansiyel tehlikeye karşı öngörülü olmak ve önlemini baştan almak gerekir” şeklinde konuştu.

ARTI İSTİHDAM SAĞLANDI

Tahsin Kabaali, darbe zamanlarının belirsizliğin hakim olduğu, piyasalar açısından ortalığın toz duman olduğu dönemler olduğunu ifade etti. Darbelerde yabancı yatırımcının çekinceli davrandığını, yabancı sermayenin kendini geri çekmeye başladığını anlatan Kabaali, “Bankalar kredileri durdurur. Üretim durma noktasına gelir, iş süreçlerini planlamak güçleşir. Piyasalar daralır, buna bağlı istihdam azalır, enflasyon yükselir, devalüasyon yaşanır. Ama çok şükür ki bu darbe girişiminde bunlar yaşanmadı. Fakat böyle bir kaygı da olmadı değil. Ne var ki piyasa sisteminde kaygıların bile ekonomik yaşama doğrudan veya dolaylı bir sürü olumsuz etkisi vardır. Sanayicinin ‘daha fazla üretim’ sözü, önemli bir sorumluluk alma davranışıdır ve bu söz tutulmuştur. 2017 yılının ilk çeyreğinde sağlanan yüzde 5’lik büyüme bunun sonucunda gerçekleşmiştir. Sanayicinin sorumluluğunu yerine getirdiğinin bir başka kanıtı ise iş dünyasınca sağlanan ‘Artı İstihdam’ olmuştur” dedi.   

DESTEK ve TEŞVİK BEKLENİYOR

15 Temmuz sonrası hizmet ve faaliyetlerinde herhangi bir değişim olmadığını anlatan Kabaali, “Suriye krizi nedeniyle Hatay’da üretim dahil tüm ekonomik göstergeler zaten darboğazdaydı. Bizler darbeden kaynaklanan bir ekonomik krizi, yıllardır kriz sürecini fiilen yaşadığımız için fazla hissetmedik. Yine aynı krizde başta ihracat olmak üzere ekonomik süreçlere ait tüm sıkıntıları bire bir yaşadık. Bu sıkıntıların önemli bir kısmı halen aşılabilmiş değildir. Hatay ili olarak bu sıkıntıları aşmaya yönelik gerekli destek ve teşvikleri bekliyoruz” diye konuştu.

OLUMSUZ ETKİLER AŞILDI

Antakya OSB Başkanı Tahsin Kabaali: Önümüzdeki sürecin yatırım planlamasını yapıyoruz. Üretim hacmini arttırma ve şekillendirme çalışmalarımız sürmektedir. Devletin bölgemize özel oluşan hassasiyetin dezavantajlarını bertaraf etmeye yönelik destek ve teşviklerini arttırması durumunda önümüzü daha iyi görme şansımız yükselecektir. Bizce Türkiye, darbe girişiminin olumsuz etkilerini aşmıştır. Bu tatsız konu geçmişte kalmış, buraya odaklanıp kalmanın bir yararı da kalmamıştır. Bunun için yatırımı düşünen yerli veya yabancı yatırımcının güvensizlik ortamıyla ilgili bir kaygısının olmaması gerekir. Türkiye çok güçlü ve potansiyeli olan bir ülke. Kaldı ki bundan çok daha sıkıntılı dönemlerden geçtik. Şükürler olsun ki hepsini atlattık. Her halükarda güvensiz bir ortam varsa da bunu yine sanayicilerimizin pozitif tavrıyla el ele vererek ortadan kaldıracağız. Tekrar söylüyorum, geçmişe takılıp kalmanın bir anlamı ve yararı yoktur. Hep önümüze, geleceğe bakmalıyız ve bunun pozitif sonuçlarını toplum olarak, ülke olarak yaşayarak paylaşmalıyız.

Son Güncelleme: 11.07.2017 17:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali SÖNMEZ 2017-07-11 14:48:20

"Bizler darbeden kaynaklanan bir ekonomik krizi, yıllardır kriz sürecini fiilen yaşadığımız için fazla hissetmedik." : Hatay ve Hataylı sanayici için yapılabilecek en güzel saptama budur. Tebrikler...