Konkordato; 7101 sayılı Yasa ile birlikte iflas ertelemesi müessesinin kaldırılması sonucu onun yerine getirilen, borçlu ve alacaklının karşılıklı anlaşarak bir anlaşma varmaları veya borçlarının vadesi geldiği halde vadesinde ödeyememe riski altında bulunan borçlunun kendisine süre verilmesi ile iflastan kurtulması için öngörülen bir yasal düzenlemedir.

Konkordato talebinde bulunmak için olması gereken belgeler, icra iflas kanunun 286. maddesinde belirlenmiştir. Bunlar;

1-Borçlunun menkul ve gayrimenkul mal varlığının durumunu, ödeme durumunu vs. bunları hangi kaynaklar ile yerine getirebileceği, borçlunun bütün kozlarını ortaya koyabileceği hususları ihtiva eden konkordato ön projesi,

2- Borçlunun mal varlığını gösteren belgeler, tacir ise; bilanço, gelir tablosu, mali veriler, nakit akım tablosu ve mal varlığının kayıtlı ve rayiç değerleri, alacak ve borçların vadeleri ile birlikte yer aldığı diğer mali tablolar,

3-İmtiyazlı alacaklılar varsa imtiyaz durumu ve miktarlarını gösterir mali tablo,

4-Borçlunun gerçek durumunu ortaya koyabilecek diğer tüm belge ve bilgiler,

5-19.12.2018 tarih ve 30630 sayılı Resmi Gazete ile yayımlanan 7155 sayılı Kanun’un 13. maddesi gereğince, bağımsız denetim kuruluşunca hazırlanan ve konkordato ön projesindeki teklifin gerçekliği hususunda makul güvence veren denetim raporu.

Yukarıda sayılan bilgi ve belgelerin dava dilekçesine eklenmesi sureti ile konkordato için ticaret mahkemesine müracaat edilebilir.

Konkordatonun ticaret mahkemesince kabul edilmesi halinde geçici 3 aylık mühlet verilir ve mahkemece borçlunun durumuna göre 1 veya 3 kişilik konkordato komiseri görevlendirebilir. 3 kişilik komiser olması durumunda komiserlerden 1 tanesinin bağımsız denetçi olma zorunluluğu bulunmaktadır (bk; 7155 sk. md.13)

Konkordato için verilen mühlet kararı mahkemece, Basın İlan Kurumu, tapu, vergi dairesi, Bankalar Birliği vs. lüzumlu görülen kurumlara bildirilir.

Konkordatonun asıl amacı finansal yapısı bozulan ancak süreç içerisinde borçlarını ödeyebilme ticari imkanı bulunan “dürüst” borçlular için düzenlenmiştir.

Konkordato sürecinde borçlu ile alacaklılar arasında alacaklıların belirli bir çoğunluğunun kabul edeceği bir plan dahilinde borçların ödenmesi sağlanabilir. Burada alacaklılar ile borçlu arasında çeşitli anlaşmalar yapılabilir. Bazen borçların belirli bir vadede ödenmesi olabileceği gibi bazen de borçlara faiz uygulanmaması şeklinde veya borçlunun mal varlığını alacaklılara terk etmesi şeklinde de gündeme gelebilir.

Konkordato için; sermaye şirketleri, gerçek kişi mükellefler, şahıslar, dernekler başvurabilirler. Konkordatoya müracaat etmek için tacir olmak şart değildir.

Konkordatoda borçlunun tasarruf ehliyeti tamamen ortadan kalmaz devam eder ancak, işlemler konkordato komiserinin bilgisi dahilinde ve izni ile yürütülür. Ancak, konkordatonun  ilanından sonra borçlu, mallarını rehin edemez, taşınmaz mallarını satamaz, taşınmaz malları üzerinde mülkiyet hakkını kısıtlayıcı haklarlar oluşturamaz, mallarını bağışlayamaz rehin veremez.

Konkordato komiserinin geçici mühlet içinde raporunu mahkemeye sunması ve mahkemenin de konkordatonun başarılı olacağına kanaat getirmesi ile kesin mühlet hakkındaki kararını verir. Kesin mühlet süresi 1 yıldır.

Kesin mühletin sonuçları:

1-Bu süre içinde 6183 sayılı Yasa dahil tüm hiçbir takip yapılamaz ve başlamış olan tüm takipler durur.

2-İhtiyati tedbir ve ihtiyati haciz uygulanmaz ancak, imtiyazlı alacaklar için hacizli takip yapılabilir. Zaman aşımı süreleri işlemez.

3-Rehinli olmayan her türlü alacak faizi durur.

4-Konkordatodan önce alacak devri ile ilgili yapılan bir sözleşme var ise ve bu hak konkordatodan sonra doğmuş ise hüküm ifade etmez.

5-Rehinli alacaklar ile ilgili takip yapılabilir ancak, rehin paraya çevrilemez.

6-Borçlu bu mühlet süresince komiserin izni ile bazı işlemleri yapabilir ancak, mahkemenin izni dışında rehin tesis edemez, kefil olamaz, işletme ve işletmeye dahil taşınmaz ve müştemilatı olan hiçbir şeyi devir edemez, ivasız tasarrufta bulunamaz...

Bir sonraki yazımızda konkordatonun işçi alacakları üzerindeki etkisi ve sonucu üzerinde durulacaktır.

Daha güzel bir yıl ve konkordatosuz bir dönem temennisi ile…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.